Wiedzieliście, że na Instagramie używanie niektórych hashtagów jest zakazane? Wszystko to z myślą o trosce i dobru użytkowników. Czy powinno to zainteresować osoby prowadzące tak zwane bookstagramy? Jak najbardziej, zwłaszcza, że na liście ponad 60 000 (tak, ponad sześćdziesięciu tysięcy!) zakazanych hashtagów znajdziemy m.in. taki jak #books! I  ciągle pojawiają się nowe, czasem nawet te, po których zupełnie byśmy się tego nie spodziewali.

Ale co to znaczy w praktyce?
Otóż to, że jeżeli wśród WSZYSTKICH hashtagów pod zdjęciem użyjesz choćby jednego zakazanego, to pod wszystkimi Twoje zdjęcie będzie niewidoczne. Ale to jeszcze nie wszystko. Możesz zgarnąć również tak zwanego „shadowbana”. Czyli? Czyli to, że zdjęcie, które opublikujesz pod jakimkolwiek hashtagiem (nie musi być wcale zakazany), nie będzie widoczne dla użytkowników, którzy Cię nie obserwują, a to oznacza, że nie będziesz mieć naturalnego dostępu do nowych odbiorców.

Za co można zgarnąć Shadowbana?
– za używanie nieustannie tych samych hashtagów lub takich, które zostały wpisane na czarną listę
– za kupno like’ów i followersów
– za regularne zgłoszenia Twojego profilu jako spam
– za częste naruszanie limitów (max. 60 komentarzy w ciągu godziny; max. 60 osób, które dodacie do obserwujących w ciągu godziny; max. 30 hashtagów pod zdjęciem, itp. itd.)

Jak sprawdzić, czy mam shadowbana?
Poproś osobę, która nie obserwuje Cię na Instagramie, aby sprawdziła, czy pod jakimś hashtagiem wyświetla jej się Twoje zdjęcie. Jeśli tak – wszystko jest ok. Jeśli nie – możesz zrobić kilka rzeczy:
– zgłosić problem przez customer service
– zrobić 48h przerwy w dodawaniu nowych zdjęć
– wprowadzić zmiany w użytych już hashtagach
– usunąć dostęp do profilu serwisom zewnętrznym – więcej tutaj.

Dlaczego Instagram blokuje hashtagi?
Osoby, które często korzystają z przeglądania zdjęć podpisanych popularnym hashtagiem, ta wiadomość nie powinna zdziwić. Chodzi o blokowanie treści pornograficznych, wzywających do nienawiści i tych, które obrażają czyjeś uczucia, np. religijne. Według mnie jest to walka z wiatrakami…
Jeżeli teraz #books jest zakazany, to ktoś TE treści wrzuci pod inny popularny, jak choćby #book, czy #bookstagram, które moderatorzy Instagrama prędzej, czy później wrzucą na czarną listę i tak aż do… No właśnie aż do czego? Do całkowitego wyłączenia hashtagów? 😉

Jak sprawdzić, które hashtagi są zakazane?
Wystarczy wpisać w Instagramową wyszukiwarkę #hashtag, który nas interesuje. Jeżeli pod nim zobaczymy treść najpopularniejsze+najnowsze – oznacza to, że (jeszcze) nie jest on na czarnej liście.
Jeśli natomiast zobaczysz tylko kilka zdjęć z sekcji „najpopularniejsze”, a na dole treść

„Ostatnie posty z #……. są obecnie ukryte, ponieważ społeczność zgłosiła zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagramu. Dowiedz się więcej.”

oznaczać to będzie, że dany hashtag znajduje się na liście zakazanych hashtagów. Choć, uwaga, nie zawsze to działa.

Co w związku z tym możemy zrobić?
Niewiele. Pozostało nam przyjąć to na klatę, być kreatywnym (w podpisywaniu zdjęć hashtagami) i na bieżąco śledzić to, co w trawie piszczy.

 

Jeśli prowadzisz bookstagram, zarzuć linkiem w komentarzu – chętnie zajrzę!