Warunkiem posiadania pięknych i zdrowych kwiatów jest odpowiednia pielęgnacja możliwa tylko dzięki dobrej znajomości ich podstawowych potrzeb oraz preferencji. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co niezbędne do uprawy begonii dragon!
Begonia dragon – wszystkie niezbędne informacje o uprawie tej wyjątkowej rośliny
Begonia dragon, begonia dragon wings czy też po prostu begonia smocza to bardzo okazała roślina z rodziny begoniowatych, powstała z krzyżówki begonii stale kwitnącej z begonią bulwiastą. Z uwagi na małe wymagania odnośnie do samych warunków uprawy, begonia jest jedną z najchętniej uprawianych roślin w polskich ogrodach, a z roku na rok jej popularność wzrasta. Sprawdź jak odpowiednio o nią zadbać!
Najważniejsze informacje o begonii dragon
Ta niezwykłej urody roślina może osiągnąć nawet do 70 cm wysokości. Co prawda begonia dragon jest odmianą typowo ogrodową, niemniej jednak inni przedstawiciele rodziny begoniowatych naturalnie występują w tropikalnej i subtropikalnej Azji oraz Afryce, jak również w Ameryce Południowej. Dlatego właśnie roślina ta bardzo źle znosi niskie temperatury i zimowanie w ogrodzie.
Cechy charakterystyczne begonii dragon
Jej pędy odznaczają się zwisłym pokrojem, co z pewnością dodaje roślinie uroku i niepowtarzalnego charakteru. Posiada pojedyncze liście o zielonym zabarwieniu i błyszczącej blaszce. Obfite kępy intensywnie czerwonych lub jasnoróżowych kwiatów bez wątpienia są jednak jej największym atutem. Kwitnienie trwa najczęściej od maja do listopada tj. do pierwszych przymrozków. Musimy się ich wystrzegać, jeżeli w kolejnym roku znów chcemy, aby begonia zdobiła nasz ogród. W pielęgnacji begonii należy wystrzegać się paru zasad, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem na bardzo długo. Zobacz jak osiągnąć ten cel.
Wymagania glebowe
Jak większość roślin, begonia zdecydowanie lepiej radzi sobie w dobrze przepuszczalnym podłożu. Uniemożliwia ono zatrzymywanie wody w doniczce, co zapobiega gniciu korzeni. Dobrze poradzi sobie w każdym rodzaju gleby, jednak preferuje te bardziej żyzne o lekko kwaśnym odczynie. W tym przypadku sprawdzi się podłoże uniwersalne z nawozem długodziałającym, dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Gotowe podłoża do roślin można również kupić już z gotowym drenażem, który zwiększy jego przepuszczalność. Możemy jeszcze dodatkowo wymieszać je z odrobiną piasku i kory, aby zapewnić naszej begonii najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.
Kompozycje kwiatowe z udziałem begonii dragon
To piękna, a co najlepsze mało wymagająca roślina, która doskonale odnajdzie się zarówno jako osobna ozdoba naszego ogrodu, jak i w kompozycjach rabatowych z innymi gatunkami roślin ozdobnych. Jej nietuzinkowy wygląd z pewnością doda uroku naszym balkonom i tarasom.
Pielęgnacja begonii dragon
Begonię można sadzić zarówno w doniczce, jak i bezpośrednio w gruncie. Należy jednak pamiętać, aby unikać miejsc zacienionych. Begonia najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, przy czym musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu w czasie suszy i niedoboru deszczu. Roślinę podlewamy, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko przeschnie. Lepiej podlewać roślinę często, ale za to mniej intensywnie – begonia nie toleruje stale wilgotnej i ciężkiej gleby. Przy podlewaniu należy uważać alby nie zalać liści ani kwiatów. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się na nich niechciane przebarwienia. Begonie bardzo źle znoszą długotrwałe opady deszczu, które dodatkowo mogą uszkodzić ich delikatne liście. Nawożenie w okresie kwitnienia raz w tygodniu – specjalnym nawozem przeznaczonych dla begonii lub uniwersalnym dla kwiatów kwitnących. Zeschnięte kwiaty i liście usuwamy, dzięki czemu pobudzamy jej kwitnienie.
Rozmnażanie begonii dragon
Begonię dragon rozmnażamy poprzez podział bulw, który rośliny najlepiej znoszą w marcu. Podczas tej czynności powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich kondycję. Bulwy gnijące, z widocznymi objawami chorobowymi (np. wykwit pleśni) muszą zostać przez nas bezwzględnie usunięte. W przeciwnym razie mogą zarazić również te zdrowe. W trakcie rozdzielania rośliny musimy się postarać, aby każda jej część miała przynajmniej jeden zdrowy pąk. Jest to warunek konieczny do zakwitnięcia naszej begonii po zasadzeniu. Miejsca, w których wykonywaliśmy cięcie, możemy dodatkowo posypać cynamonem lub węglem drzewny – zapobiegnie to ewentualnej infekcji grzybiczej naszej rośliny. Rozdzielone bulwy najlepiej odstawić do przesuszenia na jeden dzień przed wsadzeniem ich do ziemi. Przygotowane bulwy sadzimy w ziemi na głębokość ok. 2 cm.