Zasłony na tarasie – jak to zrobić?
Taras kojarzy się z miejscem wypoczynku, powinien być przewiewny – co pozwala na ochłodę w ciepłe dni – oraz chronić przed warunkami atmosferycznymi odpoczywającego. Zasłony pozwalają na wprowadzenie odrobiny intymności, ochrony przed światem zewnętrznym oraz światłem słonecznym do Twojego tarasu. W lato pozwalają na cieszenie się pogodą bez nieproszonych gości w postaci insektów i wścibskich spojrzeń sąsiadów. Kłopotliwym może okazać się jednak ich zamocowanie, które spędza sen z powiek niejednego tarasowicza. W poniższym artykule dowiesz się na czym powiesić zasłony na tarasie oraz czym je obciążyć.
Zasłony na tarasie – kit czy hit?
Możliwość nadania spersonalizowanego wyglądu tarasowi oraz wdrożenia do niego odrobiny funkcjonalności stanowią superlatywy zasłon. Zasłony na tarasie mają wiele funkcji. Pośród nich należy wymienić między innymi takie jak:
- Wywieranie pożądanego efektu estetycznego – dzięki doborowi barw i grubości tkaniny oraz kroju zasłon można stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
- Zapewnienie prywatności osobom przebywającym na terenie tarasu.
- Ochrona – odpowiednio dobrane i zamocowane zasłony zapewniają częściową ochronę przed wiatrem (jednak umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza), zapewniają odrobinę cienia oraz nie dopuszczają insektów na teren tarasu.
Na czym powiesić zasłony na tarasie?
Mocowanie zasłon na tarasie może być nie lada wyzwaniem. Istnieje parę sprawdzonych sposobów mocowania zasłon, pośród których należy wymienić:
- Mocowanie na szynie podsufitowej – na szynę składają się prowadnice, które utworzone są z materiałów takich jak aluminium lub PCV. Dobór materiałów wyjaśnia charakteryzujące szyny trwałość i odporność na warunki środowiskowe takie jak: wilgoć, zmiany temperatury. Te rozwiązanie umożliwia precyzyjne upięcie tkaniny tworzącej zasłony. Należy jednak pamiętać, że ta opcja wymaga obecności sufitu na tarasie – szyny są wszakże przytwierdzone właśnie do niego.
- Mocowanie na karniszu rurkowym – stanowi ono idealne rozwiązanie dla tarasów zaopatrzonych w belki wspierające zadaszenie. Rozwiązanie te jest o tyle atrakcyjne o ile wybór karniszów rurkowych jest bardzo szeroki – pozwala to na całkowitą personalizację pod względem: wyglądu oraz pożądanego materiału. Dodatkowym plusem jest prostota konstrukcji karniszu rurkowego, która umożliwia wykonanie go tanio w domowym zaciszu.
- Mocowanie bezpośrednio na konstrukcji – opcja ta znajduje zastosowanie w przypadku obecności pergoli/kratek oraz zadaszenia, które jest zaopatrzone w wzmacniającą belkę. Wszystkie te elementy umożliwiają przytwierdzenie zasłon bez konieczności montażu dodatkowych elementów. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza mobilność kurtyny, która może okazać się uciążliwa, jednak wśród superlatyw należy wspomnieć o: niskim koszcie i szybkości wykonania.
Czym obciążyć zasłony na tarasie?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „Po co obciążać zasłony?”. Ważne jest, aby pamiętać o docelowej lokalizacji zasłon. Taras jest przestrzenią otwartą dla świata zewnętrznego – co prowadzi do przenikania warunków atmosferycznych i czynników fizycznych do jego wnętrza. W przypadku wprowadzenia zasłon, odgraniczających świat zewnętrzny od tarasu, to właśnie one w pierwszej kolejności stykają się z czynnikami zewnętrznymi takimi jak chociażby wiatr.
Aby zadbać o względny bezruch kurtyny można ją obciążyć poprzez zamocowanie ołowianych sztabek – możliwe jest włożenie ich do kieszonek, znajdujących się u dołu zasłony – jednak, jeśli nie posiadasz zasłon z kieszonkami nie przejmuj się. Bardzo proste jest ich samodzielne doszycie, pamiętaj jednak o pozostawieniu przestrzeni „otwartej”, przez którą włożysz sztabkę. Ołowiane sztabki oraz sznurki są dostępne w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych (o charakterze budowlanym) dzięki czemu nabycie ich jest dziecinnie proste. Ceny ołowianych sztabek zaczynają się już od 23 złotych za 10 sztuk, co w przeliczeniu daje 2,3 złotego za 1 sztabkę – jest to rozwiązanie ekonomiczne.
Możliwe jest również nabycie ołowianych obciążników, które charakteryzują się właściwościami samoprzylepnymi. Rozwiązanie to jest zazwyczaj nieco droższe od opisanego powyżej, jednak nie wymaga kupna zasłon z kieszonkami bądź ich doszywania.
Jeśli nie jesteś fanem obciążania zasłon możesz skłonić się ku jednemu z alternatywnych rozwiązań:
- Kupno zasłon o większej gramaturze materiału – materiał, który będzie cięższy naturalnie będzie mniej ulegał porywom wiatru.
- Wiązanie – mniej estetycznym rozwiązaniem od przymocowania obciążników jest przywiązanie zasłon do elementów konstrukcyjnych tarasu. Zaletą jest oszczędność czasu oraz niski koszt rozwiązania.