Wypieki są ważną częścią polskiej kuchni. Słodki keks czy chleb na zakwasie są specjalnością niejednej gospodyni. Babeczki i pasztety pieczone na święta wywołują miłe skojarzenia cały rok. Aby z piekarnika wyciągnąć doskonały wypiek, potrzebny jest sprawdzony przepis. Równie istotne są formy do pieczenia, których się używa. Jak wybrać tę najlepszą? Warto się dowiedzieć. Każde tworzywo ma swoje zalety, ale czy można znaleźć foremki, które nie mają wad?
Tradycyjne formy stalowe
Formy stalowe są znane od dawna – w blachach ocynowanych piekły nasze babcie i mamy. Do dziś chętnie do nich wracamy i są one wybierane w wielu gospodarstwach domowych.
Wnętrze formy wykłada się papierem do pieczenia. Chroni on przed przywieraniem i przypaleniem, a także przed zabrudzeniem blachy. To ważne, bo nie można doprowadzać do kontaktu blachy z sokiem wyciekającym na przykład z owoców. Jego kwaśny odczyn powoduje niepożądaną reakcję, która może nawet rzutować na smak wypieku.
Zaletą foremek ocynowanych jest niski koszt zakupu. Można mieć ich więcej i wybierać wielkość i kształt odpowiednie dla danego wypieku. Wadą tego typu akcesoriów może być konieczność ręcznego czyszczenia – formy takie nie nadają się jednak do mycia w zmywarce., bo długotrwały kontakt z wodą powoduje ich rdzewienie.
Uniwersalne blachy ze stali węglowej
Innym rodzajem blach są formy wykonane ze stali węglowej. Mają one nieprzywierającą powłokę, której nie trzeba wykładać papierem do pieczenia. Jest ona bardzo delikatna i łatwo ulega zadrapaniom.
Aby bezpiecznie korzystać z form ze stali węglowej, należy używać delikatnych przyborów, które nie porysują powłoki. Niektóre z form ze stali węglowej mają wyciągane dno. Jest ono dużym ułatwieniem, bo można bezpiecznie wyjąć ciasto z blachy, nie powodując uszkodzeń ani blachy, ani wypieku. Z blachami tego typu warto obchodzić się wyjątkowo delikatnie, pamiętając o warstwie ochronnej, której nie wolno naruszyć.
Nowoczesne i praktyczne formy silikonowe
Zyskują coraz większą popularność. Wykonane są z tworzywa, które ma wiele zalet:
-
Silikon jest materiałem bezpiecznym dla człowieka, chemicznie obojętnym. Wytwarzany jest z krzemu. Pierwiastek ten znalazł wiele zastosowań nie tylko w gastronomii.
-
Produkowane z silikonu foremki są bardzo wytrzymałe.
-
Silikonowe foremki stosuje się zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach.
-
Foremki z silikonu świetnie sprawdzą się w piekarniku, ale i w kuchence mikrofalowej. Formy silikonowe są doskonałe do przechowywania w lodówce.
-
Łatwość wyciągania wypieków to zasługa dużej giętkości, która ułatwia wyjmowanie nawet bardzo kruchych wypieków.
-
Silikon nie przywiera i jest bardzo łatwy w czyszczeniu.
-
Takie foremki bezpiecznie myje się w zmywarce.
-
Ich przechowywanie, nawet w małej kuchni nie jest kłopotliwe. Można zwinąć formę, żeby przechowywana nie zajmowała dużo miejsca. Nawet wtedy nie ulega odkształceniom.
-
W silikonowych formach mrozi się i piecze, są więc bardzo uniwersalne.
Dużą zaletą jest też różnorodność ich kształtów. Dzięki nim wypieki na dziecięce urodziny czy święta nabierają charakteru. Producenci oferują bogaty wybór różnych wzorów. Na podsumowanie można wyciągnąć wniosek- formy silikonowe są bezkonkurencyjne.