Zamek do drzwi ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo. Uniemożliwia niepożądanym osobom wchodzenie do pomieszczeń, w których przechowywane jest mienie ważne dla właściciela. Zamek zapewnia prywatność i pozwala mieć pewność, że nikt nieoczekiwanie nie wejdzie do domu lub mieszkania. Na rynku są dostępne różne typy zamków do drzwi. Które są najlepsze? To zależy od wielu czynników.
Zamek wpuszczany
Przy podziale zamków do drzwi często uwzględnia się zróżnicowany sposób montażu. W sklepach można kupić modele, które są zbudowane wewnętrznie inaczej, jednak podstawowe cechy są zwykle bardzo podobne. Pierwszym typem jest zamek wpuszczany. Montuje się do wewnątrz drzwi i może być blokowany za pomocą kilku rodzajów zasuw lub po obróceniu klamki. Ten rodzaj zamków do drzwi może być stosowany do drzwi balkonowych lub łazienkowych. Można go też wyposażyć w dodatkową blokadę lub możliwość otwierania za pomocą klucza płaskiego.
Zamek skrzynkowy
Kolejny rodzaj zamków do drzwi to zamek skrzynkowy, inaczej zwany wielopunktowym. Jego cechą charakterystyczną jest uruchamianie kilku zasuw umieszczonych w różnych miejscach za pomocą jednego klucza. Zamiast zasuw mogą być też montowane bolce antywyważeniowe, które zapewniają dodatkową ochronę przed włamaniem. Zazwyczaj podstawowa wersja zamka skrzynkowego zawiera trzy zasuwy, natomiast modele wyższej klasy oferują od 6 do 8 zasuw, które mogą być rozmieszczone po całym obwodzie zamka.
Zamek wierzchni
Kolejnym rodzajem zamków do drzwi jest zamek wierzchni, czyli montowany bez konieczności nawiercania powierzchni. Można go zainstalować na drzwiach, natomiast zasuwa zachodzi na blokadę przykręcaną do ościeżnicy. Zazwyczaj tej rodzaj zamków do drzwi jest wykorzystywany wtedy, gdy nie ma możliwości wiercenia otworów. Inny przypadek to konieczność zabezpieczenia pomieszczenia, które jest wyposażone w drzwi wykonane z cienkiego materiału.
Zamek oszczędnościowy
W drzwiach wewnętrznych często montowany jest tak zwany zamek oszczędnościowy. Można go spotkać w pomieszczeniach biurowych lub hotelowych. Tego typu zamki do drzwi nie mają zasuwy, a tylko zapadkę, która jest uruchamiana za pomocą obrotowej klamki. Zamek oszczędnościowy może być czasami łączony z zamkiem wpuszczanym. Dzięki temu otwieranie drzwi od zewnątrz wymaga użycia klucza, a od wewnątrz wymaga tylko naciśnięcia klamki.
Różne poziomy bezpieczeństwa
Zasadniczą kwestią najważniejszą podczas montażu zamka jest zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem osób niepowołanych. Dlatego stopień zabezpieczenia wpływa w bezpośredni sposób na chęć zakupu konkretnego rodzaju zamka do drzwi. W dużej mierze jest to uzależnione od ilości bolców, które posiada bębenek wkładki cylindrycznej. Ogólna zasada mówi, że większa ilość bolców utrudnia otworzenie drzwi bez wykorzystana fabrycznego klucza. Standardowy poziom bezpieczeństwa oferują wkładki posiadające pięć bolców.
Metody utrudniające włamanie
Ilość bolców wkładki nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo. Wielu producentów stosuje dodatkowe metody utrudniające otwarcie zamka do drzwi bez klucza. Oto kilka przykładów:
- zabezpieczenie przed przewierceniem zamka – polega na instalacji elementu rotacyjnego lub blaszki, która uniemożliwia dosięgnięcie wiertłem do bębenka wkładki,
- zabezpieczenie przez wyłamaniem zamka – polega za zamontowaniu wkładki w taki sposób, aby nie wystawała poza płaszczyznę drzwi, co powoduje brak możliwości złamania wkładki na pół,
- zabezpieczenie przed użyciem wytrycha – w tym przypadku używane są różne mechanizmy, ale wszystkie polegają na utrudnieniu wyczucia poprawnego położenia bolców, które blokują bębenek.
Rodzaje wkładek cylindrycznych
Wkładki cylindryczne do różnych rodzajów zamków do drzwi mogą mieć różne odmiany. Wkładka jednostronna jest wykorzystywana w pomieszczeniach, które nie są zamykane od środka. Takie drzwi można otworzyć wyłącznie od zewnątrz, dlatego rozwiązanie to jest często stosowane w drzwiach do piwnicy lub domowego pomieszczenia, w którym przechowywana jest żywność.
Wkładka może być też dwustronna, co pozwala na otwieranie drzwi kluczem z obu stron. Ten mechanizm był stosowany bardzo często dawniej, a dzisiaj jest przeznaczony głównie do rozwiązań wykorzystywanych w klasie ekonomiczne lub w drzwiach zawierających duże przeszklenia. Wkładki cylindryczne mogą również mieć zainstalowane pokrętło, które pełni rolę klucza. Pozwala to na obsługę zamka przez cały czas, bez potrzeby stosowania fizycznego klucza.
Podczas wybierania rodzaju zamka należy zwrócić uwagę na dopasowanie do drzwi, a także obecność atestów gwarantujących zachowanie określonego poziomu bezpieczeństwa. Zamki do drzwi nie mogą stanowić zbyt dużego obciążenia, a śruby montażowe nie powinny wystawać poza skrzydło. O solidności zabezpieczenia decyduje w dużej mierze wkładka, która w razie potrzeby może być wymieniona na bardziej dostosowaną do indywidualnych wymagań właściciela nieruchomości.
Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://meblemarkt.pl/