Bez względu na to czy masz do czynienia z płytką podłogową, ścienną, która jest zabrudzona tłuszczem, mydłem, pleśnią czy po prostu brudem, czyszczenie fug wymaga dwóch podstawowych rzeczy mianowicie szczotki do fug oraz odpowiedniego środka czyszczącego. Szczotka do fug jest mała, najczęściej nylonowa o sztywnym włosiu. Dostępna w małych rozmiarach o długim uchwycie, możesz zastąpić ją szczoteczką do zębów, która ma sztywne i twarde włosie, ponieważ zbyt miękkie niewiele zdziała. Chociaż dostępne są komercyjne środki czyszczące do fug, równie łatwo można zrobić to przy użyciu składników które, masz już pod ręką w domu. Zanieczyszczenia w fugach to powszechny problem z którym nie wszyscy potrafią sobie poradzić. Jak decydowałeś o urządzaniu kuchni czy łazienki, wiesz jak uciążliwe potrafią okazać się spojenia między nimi, dodatkowo zbierający się tam brud i wilgoć to idealne środowisko do pleśni, która może nas uczulać – Te słowa są wynikiem https://kwiatorchidei.pl.
Jak często czyścić fugi
Fugi należy czyść za każdym razem gdy zabrudzą się, częstotliwość zależy też od położenia płytek i intensywność użytkowania ich powierzchni. Kafelkowe powierzchnie ścian mogą wymagać rzadkiego czyszczenia, podczas gdy kafelkowe ściany prysznicowe narażone są na dużą ilość wilgoci i stałe wilgotne warunki, więc mogą wymagać tego co tydzień. Najlepszą zasadą jest wyszorować fugi, gdy wyraźnie jest odbarwiona lub ubrudzona.
Czego potrzebujesz do czyszczenia fug?
Najlepiej jest zacząć od alkalicznego środka czyszczącego, przechodząc do wybielacza tlenowego, a następnie w razie potrzeby wybielacza chlorowego.
Lista potrzebnych rzeczy:
- Szczotka do fug
- Wybielacz chlorowy
- Wybielacz tlenowy
- Alkaliczny środek czyszczący
- Gumowe rękawiczki
- Ręcznik
- Okulary ochronne ( opcjonalnie)
Jak wyczyścić fugi za pomocą alkalicznego środka czyszczącego?
Te środki czyszczące są szczególnie dobre do czyszczenia brudnych i tłustych plam w kuchni.
- Wymieszaj środek czyszczący z wodą zgodnie z opisem na opakowaniu. Pamiętaj aby nie przekraczać zalecanej ilości środka czyszczącego, ponieważ nie poprawi to siły działania roztworu.
- Rozprowadź roztwór na fugach przy pomocy gąbki i pozostaw na kilka minut.
- Użyj szczotki do fugowania, aby energicznie wyszorować linie fug, aż plamy znikną. Do momentu gdy zauważysz oryginalny kolor fug.
- Zetrzyj nadmiar roztworu czyszczącego, następnie przemyj je wodą. Użyj ręcznika tak, aby całkowicie wysuszyć całą płytkę.
Jak wybielić i odnowić fugi wybielaczem tlenowym?
W przeciwieństwie do wybielacza chlorowego, ten wybielacz jest nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska, dodatkowo nie ma ostrego chemicznego zapachu więc łatwiej się z nim pracuje.
- Zmieszaj sproszkowany wybielacz z wodą,( pamiętaj o rękawiczkach ochronnych! ) aby uzyskać pastę o gęstej konsystencji. W proporcji 2 porcje wybielacza do 1 porcji wody.
- Nałóż gotową pastę za pomocą gąbki
- pozostaw pastę na fudze przez od 5-10 min.
- Wyszoruj fugę za pomocą sztywnej szczotki.
- Spłucz wybielacz wodą a następnie całą płytkę wytrzyj czystą szmatką
Jak czyścić zaprawę wybielaczem chlorowym?
Jest to tradycyjny sposób czyszczenia fug, jednocześnie najbardziej radykalny i używany w trudnych przypadkach. Pamiętaj o ochronnych rękawiczkach oraz o odpowiednim ubraniu gdyż może on poplamić odzież.
- zanurz pędzel do zaprawy w wybielaczu
- nałóż pędzlem na fugi grubą warstwę
- dokładnie wyczyść zaprawę
- spłucz wodą i czyść je gąbką aby usunąć wybielacz
- Otwórz okno w pomieszczeniu i staraj się je wywietrzyć
Unikaj octu czy sody oczyszczonej! Alkaliczne środki czyszczące są lepszym wyborem niż ocet i soda oczyszczona, gdyż fuga zawiera zaprawę cementową, którą można rozpuść przy pomocy kwaśnych środków czyszczących. Pamiętaj aby nie używać także gotowych już środków na bazie octu ani innych kwasów. Jeśli chodzi o sodę jest ona środkiem alkalicznym, ale nie jest za bardzo skuteczna jako środek do czyszczenia zaczynu. Mimo że wiele osób poleca tą metodę i jest ona powszechnie znana i używana może ona zniszczyć Twoje fugi.
Do profilaktycznego czyszczenia fug dobrze sprawdza się odkurzać parowy lub myjka parowa dodatkowo jest skuteczną i przyjazną dla środowiska metodą. Dezynfekuje, rozpuszcza tłuszcz, usuwa brud i zanieczyszczenia. Usuwa 90% bakterii i zapobiega pojawienia się pleśni. Kiedy wprowadziłeś się do domu, prawdopodobnie zakochałeś się w pięknych kafelkach i delikatnej białej fudze między płytkami, która dawała wrażenie czystości danego pomieszczenia. Należy ją gruntowanie czyścić co jakiś czas, aby wyglądała jak nowa. Dzięki tym sposobom możesz zachować świetny wygląd białej fugi, mając niewiele pracy i nie musisz zastanawiać się jak wyczyścić fugi na podłodze. Przebarwienia spowodowane są nagromadzeniem brudu, cząsteczek jedzenia, w przypadku fug prysznicowych pleśni. Jeśli chcesz aby Twoje płytki i fugi znowu wyglądały czysto i schludnie, skorzystaj z jednej z technik które podane są w tym artykule a na pewno będziesz ponownie zakochana w swoich kafelkach. Pamiętaj o ostrożności i odpowiednim zabezpieczeniu swojej skóry, przed podjęciem decyzji o czyszczeniu fug. Szczególnie gdy zdecydujemy się na czyszczenie fug wybielaczem tlenowym i wybielaczem chlorowym.