Skalniaki w ogrodzie – efektywnie zagospodaruj przestrzeń wokół domu
Nowoczesny skalniak w ogrodzie to idealne rozwiązanie dekoracyjne. Pięknie będzie się prezentował na froncie przy wejściu do domu, ale nie tylko! Świetnie sprawdzi się też jako dopełnienie strefy wypoczynkowej przy tarasie. Zamiast wielkiego trawnika można wyznaczyć fragment przestrzeni na roślinną rabatę.
Do stworzenia skalniaka możesz użyć różnorodnych roślin. W takich projektach wykorzystuje się zarówno krzewy, jaki i niskie rośliny bylinowe, a także płożące. Wszystko zależy od Twojego wyboru. Warto zaopatrzyć się w okazy kwitnące wiosną, latem i jesienią. Dzięki temu Twoja rabata przez cały sezon będzie przykuwać oko kolorowymi kwiatami. Zwróć też uwagę, czy rośliny, które wybierzesz są wieloletnie, mrozoodporne, lub zimozielone oraz jakiej opieki wymagają. Niektóre cebulki kwiatowe trzeba np. w pewnym momencie roku wykopywać, a część roślin wymaga zimą dodatkowej ochrony przed zimnem i okrycia.
Jakie rośliny wybrać do projektu skalniaka?
Pamiętaj, aby rośliny dobrać odpowiednio do stanowiska, w którym chcesz stworzyć skalniak. Każda roślina ma swoje indywidualne preferencje i wymaga odpowiedniego nasłonecznienia do zdrowego i bujnego wzrostu. Wyróżnia się 3 główne typy stanowisk dla roślin: słoneczne, pół-cieniste, cieniste. Typowo skalniaki tworzy się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu uzyskasz podobny efekt jak w górskich krajobrazach. W takim wypadku zwróć uwagę na rośliny światłolubne i dobrze znoszące suszę.
Rośliny na skalniaku możesz zaplanować w różny sposób. Dobrą praktyką jest sadzenie z przodu najniższych roślin, a z tyłu wyższych. Dzięki temu wszystkie Twoje okazy będą dobrze wyeksponowane i dostana odpowiednią ilość słońca. Szkoda, aby któraś z twoich nowych zdobyczy zmarniała, bo inna roślinka ja przyćmiła.
Sadzonki na takiej rabacie najlepiej sadzić grupowo. Pojedynczo mogą zginąć na tle kamieni, a w grupie szybko stworzą bujną i okazałą kępę. Zwróć też uwagę na kontrast na rabacie. To jedna z podstawowych zasad kompozycji. To on przyciąga wzrok i zaciekawia odbiorcę.
Skalniaki ogrodowe w dobrze nasłonecznionym położeniu
- Najpopularniejsza roślina światłolubna na skalniaki to rojnik ogrodowy (Sempervivum hybridum). Jest to niska roślina z rodziny sukulentów. To oznacza, że charakteryzuje się dużą odpornością na suszę. Wodę magazynuje w swoich mięsistych liściach skupionych w różyczki, które zależnie od odmiany mogą przyjmować różne przebarwienia np. fioletowe, różowe, czy bordowe). Rojnik ogrodowy to niska roślina osiąga zaledwie 5cm. W czasie kwitnienia ma ok. 15cm. Nie rozwija się w gorę, a wszerz. Będzie idealna na pierwszy plan w projekcie rabaty skalniakowej.
- Astry bylinowe/krzaczaste – to rośliny, które jako jedne z nielicznych kwitną jesienią. Uwielbiają słońce. Są wieloletnie i zimują w gruncie.
- Floks skrzydlasty (Phlox subulata) to niesamowicie efektywna płożąca roślina. Tworzy piękne zbite zielone dywany, które w czasie kwitnienia pokrywają się w całości kwiatami. Kolory różnią się w zależności od odmiany. Możesz wybrać spośród białego, różowego, czy filetowego. Floks jest rośliną wieloletnią i z każdym kolejnym rokiem powiększa swoją powierzchnię. Zakwita już w kwietniu/maju.
- Możesz skorzystać również z traw ozdobnych. Idealna będzie np. kostrzewa popielata (festuca glauca), która jest zimozielona. Osiąga ok. 20-30cm wysokości.
- Z wyższych traw warto zwrócić uwagę na miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) – to najbardziej popularny gatunek traw ozdobnych. Nie ma się co dziwić. Jest oszałamiający. Tworzy efektowną gęstą kępę, które zależnie od odmiany osiągają nawet metr, lub kilka.
Rośliny na skalniaki na stanowisku cienistym
- Funkia (Hosta) ma wiele i odmian. Tworzy piękne gęste rozety ozdobnych liści. Świetnie czuje się w cieniu bez ostrego słońca i jest bardzo łatwa w uprawie. Zależnie od sadzonki na jaką się zdecydujesz ta bylina różni się kolorem liści (mogą być nawet niebieskawe), wysokością i kwiatami. Na pewno, któraś z nich będzie pasować do Twojego projektu, nawet jeśli masz mało miejsca.
- Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) bardzo szybko rośnie. Jest to roślina płożąca/okrywowa idealna do wypełnienia wolnych przestrzeni. Ponadto bardzo łatwo ją ukorzenić z odciętych pędów, aby stworzyć własne sadzonki.
- Na zacienionym skalniaku dobrze sprawdzi się też barwinek pospolity (Vinca minor). Jest łatwy w uprawie – idealny dla amatorów, ponieważ ma małe wymagania i toleruje susze. Jest zimozielony i mrozoodporny. To znaczy, że na zimę nie trzeba go wykopywać i cały rok będzie zielonym akcentem w ogrodzie.
Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://domkizmarzen.pl/