Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych zostało opracowane w celu wyznaczenia zasad pozwalających utrzymać obiekty budowlane we właściwym stanie technicznym. Akt prawny obowiązuje od 1999 roku. W dokumencie uwzględniono siedemnaście rozdziałów. Warto zwrócić uwagę na najistotniejsze kwestie. Sprawdź, jakie aspekty porusza to rozporządzenie.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani – Co warto wiedzieć na temat kontroli okresowych budynku?
Prawo budowlane wymaga od właściciela bądź zarządcy obiektu budowlanego obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego. W przepisach znajdują się informacje dotyczące minimalnej częstotliwości tych przeglądów. Należy je przeprowadzać wiosną. W wyniku kontroli trzeba sporządzić odpowiednie protokoły. Powinny one określać stan techniczny części budynków, które zostały objęte kontrolą. Uwzględnia się także rozmiar ich zużycia bądź też uszkodzenia. W nich umieszcza się także zakres prac remontowych. Ważne są także techniki, a także środki użytkowania części obiektu budowlanego, które narażone są na negatywną aktywność czynników atmosferycznych. W dokumentach tych także należy zawrzeć zakres robót, które nie zostały zlecone w poprzednich protokołach. Do nich dołącza się ponadto dokumentację graficzną, która prezentuje między innymi stwierdzone w czasie przeglądu spękania, zarysowania, ubytki tynku, czy też zawilgocenia.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych – ogólne warunki użytkowania budynku
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych nakłada na właściciela lub zarządcę nieruchomości obowiązek gromadzenia i przechowywania dokumentacji użytkowania obiektu. Na liście uwzględnia się między innymi książkę obiektu budowlanego, protokoły zdawczo-odbiorcze lokali, umowy najmu mieszkań, protokoły pomiaru powierzchni użytkowej, dokumentacja eksploatacyjna, czy też dokumentacja podwykonawczą robót budowlanych.
Konserwacja i przegląd powierzchni wspólnych
Warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych nakładają także obowiązek dokonywania konserwacji i przeglądu powierzchni wspólnych takich jak korytarze, czy klatki schodowe. Są on intensywnie użytkowane i narażone na większe zużycie. Co więcej, z uwagi na to, że są przeznaczone do wykorzystania przez większą grupę ludzi muszą być bezpieczne. Należy je zatem utrzymać we właściwym stanie technicznym, higieniczno-sanitarnym i estetycznym.
Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych a wywieszanie reklam na elewacji obiektu
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych uwzględnia również aspekty dotyczące wywieszania reklam na elewacji. Nie może to zakłócać oświetlenia dziennego mieszkań. Jednakże wymóg ten został wyłączony w przypadku realizacji prac budowlanych, które dotyczą elewacji konkretnego budynku.
Warunki dotyczące użytkowania lokali
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych wskazuje także na podstawowe wymagania dotyczące użytkowania lokali mieszkalnych. W tym przypadku korzysta się z pomieszczeń tak, aby możliwe było zachowanie wymogów bezpieczeństwa, utrzymanie właściwego stanu technicznego, higieniczno-sanitarnego, a także odpowiednie funkcjonowanie wspólnych instalacji i sprzętu zlokalizowanego w lokalu.
Co więcej, w trakcie użytkowania instalacji dba się także o to, aby nie doszło do uszkodzeń. Ważnym działaniem są zatem działania o charakterze konserwacyjnym. Koniecznie trzeba usuwać przecieki z instalacji, niezwłocznie wykonywać naprawy i potrzebne wymiany uszkodzonych części. Ponadto mieszkańcy muszą pamiętać o informowaniu właściciela obiektu budowlanego o pojawiających się uszkodzeniach, których naprawa leży w zakresie jego obowiązków.
Warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych dotyczące użytkowania instalacji
W rozporządzeniu zawarte są także wymagania, które trzeba spełnić, aby zapewnić właściwe użytkowanie instalacji obiektu budowlanego. Dotyczy to także przewodów kominowych, a także wewnętrznego sprzętu do usuwania śmieci i odpadów komunalnych.
Dokument informuje, że jakiekolwiek zmiany i modyfikacje w instalacji, a także przewodach kominowych, urządzeniach wentylacyjnych, centralnego ogrzewania w mieszkaniu wymagają zgody właściciela budynku.
Ponadto warto zauważyć, że stan techniczny instalacji gazowej kontroluje się równocześnie z weryfikacją stanu technicznego przewodów wentylacyjnych i spalinowych.