Mianem inteligentnego domu określamy budynek, który wyposażony jest w nowoczesne systemy oraz technologię pozwalające zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz wygody. System inteligentnego domu to również możliwość oszczędzania. Z czego więc składa się smart home i o czym warto pamiętać podczas jego wyboru?
Czym jest inteligentny dom?
Dom inteligentny to w głównej mierze budynek, w którym zintegrowano instalacje mające za zadanie sterować urządzeniami domowymi oraz układami. Do dyspozycji dostajemy kilka podstawowych systemów:
- BMS- Building Management System
- IBMS- Integrated Building Management System
- IIBMS- Intelligent Integrated Building Management System
W znacznym uproszczeniu, wykorzystywane jest centralne zarządzanie, wykorzystujące dostępne połączenia działających ze sobą systemów. Cechują się one automatyczną kontrolą, bez udziału osób trzecich. Smart Homes to bez cienia wątpliwości dobry sposób na oszczędność prądu. Zastosowanie systemu inteligentnego domu pozwoli również dostosować się do wielu norm, które dotyczą aspektu zapotrzebowania na energię.
Jeszcze do niedawna, stosowanie inteligentnych systemów wydawało się czymś ekskluzywnym i drogim. Na dziś dzień, rozwiązania te stają się coraz bardziej przystępne cenowo, stając się coraz to popularniejsze.
Elementy systemu
Korzystanie z systemu smart home pozwala użytkownikom na wiele ciekawych rozwiązań i udogodnień. Jednymi z powszechniejszych i lepszych układów są między innymi:
- instalacje centralnego ogrzewania CO,
- klimatyzacje
- ogrzewanie podłogowe
- instalacje oświetleniowe
- alarmy
- systemy kina domowego
- podgrzewanie ciepłej wody CWU
Inteligentny dom ma w sobie szereg ciekawych funkcji, które możemy zaprogramować. Możliwe jest sterowanie ogrzewaniem, które może brać pod uwagę porę dnia bądź obecność domowników. Dostępna jest również możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniach, do którego możemy ustawić preferowaną przez nas. Integracja wraz z wentylacją pozwala efektownie współpracować systemom, dopasowując idealnie temperaturę.
Szereg ciekawych funkcji pozwala również na oszczędność prądu. Możliwość automatycznego włączenia światła i wyłączania to jedna z ciekawszych opcji. Podobne możliwości daje zarządzanie systemem alarmów czy monitoringu, który uruchamia się zależnie od sytuacji, na jakie się zdecydujemy.
Jedną z ważniejszych zalet inteligentnego domu jest fakt, że nie wymagane jest okablowanie. Wszystko połączone jest ze sobą bezprzewodowo.
Jaki system wybrać?
Wybór konkretnej instalacji nie jest wcale prostym zadaniem, a wiele uzależnione jest od miejsca, w którym będzie używany. Szczególnie łatwy będzie montaż w przypadku nowo stawianych budynków, gdzie kable możemy ukryć pod tynkiem. Wówczas należy na wstępie określić rozmieszczenie wszystkich elementów.
W przypadku już zamieszkałych budynków, znacznie lepszym wyborem będzie system bezprzewodowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wymaga się ingerencji w ściany. Bezprzewodowy Smart Home będzie strzałem w dziesiątkę zarówno w nowych budynkach, jak i starszych kamienicach.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Smart-Homes.pl