W Polsce odpowiedzialność za zanieczyszczenie powietrza ponosi niska emisja, do której dochodzi w wyniku spalania w kotłach starego typu, które wyróżniają się złą jakością. Takie działanie prowadzi do rezultatu powodującego zły stan środowiska naturalnego, ale także jest to duże niebezpieczeństwo dla życia, a także zdrowia ludzi, którzy są narażeni na wdychanie niebezpiecznego powietrza.
Nie jest to powód do dumy, gdyż za kilka lat Polska zapewne znajdzie się w czołówce państw, których elementem wyróżniającym będą znaczenie przekroczone normy zanieczyszczeń. Jaka jest jakość powietrza w Polsce? Skąd bierze się smog?
Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce – jakie wyróżnia się typy zanieczyszczeń?
W Polsce poziom zanieczyszczeń wzrasta znacznie w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z rosnących potrzeb grzewczych, kotłów starego typu, a także wysokich kosztów ogrzewania.
Jakie są najczęstsze zanieczyszczenia powietrza? Wyróżnia się między innymi: tlenki azotu, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły węglowe, ozon troposferyczny, ołów oraz pyły.
Podkreślić należy fakt, że do ich tworzenia przyczynia się nie tylko niska emisja, ale także przemysł oraz transport.
Jakie skutki wywołuje zanieczyszczenie powietrza w Polsce. Doprowadza między innymi do takich negatywnych zjawisk jak: efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, smog, a także dziura ozonowa.
Skąd się bierze smog? Do tego zjawiska dochodzi w miastach charakteryzujących się mocnymi zabudowaniami i zlokalizowanych w nieckach. W tej sytuacji wiatr nie może rozwiać zanieczyszczeń – Ten fragment jest produktem kreatywnego procesu redakcji serwisu Poradnik Social Media. W konsekwencji powstaje gęsta mgła. Podkreślić należy fakt, ze zjawisko to jest dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia dzieci oraz osób starszych. Smog stanowi duże zagrożenie dla tych, którzy mają problemy z oddychaniem. Zjawisko to może przyczynić się do powstania opadu w formie kwaśnych deszczy.
Warto również powiedzieć kilka słów o efekcie cieplarnianym. Określone zjawisko powstaje w wyniku wyższej koncentracji gazów cieplarnianych. Jest to element bezpośrednio wpływający na podwyższenie temperatury na naszym globie. Na skutek tego dochodzi do nieprawidłowości w zakresie różnych zjawisk pogodowych. Wymienia się tutaj między innymi trąby powietrzne, innym elementem są uciążliwe upały, a ponadto intensywne gradobicia.
Wspomnieliśmy także o kwaśnych deszczach. Co można powiedzieć o tym zjawisku? Ogólnie rzecz ujmując, są to opady, które zawierają niebezpiecznych kwas siarkowy, a ponadto azotowy. Powstaje on na skutek reakcji gazów, które emitowane są do atmosfery łącznie z wodą. Ten element ma duży wpływ na zakwaszenie naszych wód, degradację lasów.
Ostatnim niekorzystnym zjawiskiem powstałym na skutek rosnących zanieczyszczeń jest dziura ozonowa. Tworzy się ona przez freony. Jest to zjawisko związane z utratą stężenia ozonu w powłoce ozonowej, której zadaniem jest ochrona organizmów żyjących na ziemi przed niebezpieczną aktywnością promieniowania UV.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – jakie wymienia się źródła zanieczyszczeń?
Źródła zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzą między innymi z takich gałęzi jak transport, przemysł, rolnictwo, a także energetyka.
Podkreślić należy fakt, że pod tym względem wypadamy bardzo niekorzystnie w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Do takiej sytuacji doprowadziły zaniedbania, a także notoryczne łamanie prawa wspólnotowego. W Polsce stężenie pyłu PM10 jest przekraczane, gdyż najważniejszym elementem przyczyniającym się do jego powstania są nasze domowe instalacje grzewcze. Inne źródła emisji pyłu PM10 to przede wszystkim transport, energetyka, rolnictwo, przemysł oraz niska emisja.
Określona substancja stanowi połączenie związków organicznych oraz nieorganicznych. Zauważyć należy także to, że niejednokrotnie zawiera w swoim składzie komponenty toksyczne. Istotne jest także to, że w tym przypadku cząsteczki są bardzo małe, mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. To sprawia, że bez problemu dostają się do naszych płuc, a w konsekwencji do krwiobiegu.
Niebezpiecznym związkiem jest również benzo[a]piren, gdyż jest rakotwórczy i mutagenny. Jest to związek, który ulega kumulacji w organizmie człowieka. Dlatego jest bardzo niebezpieczny.
Niewłaściwy stan powietrza w Polsce – jaki to ma wpływ na zdrowie mieszkańców?
Jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. Co więcej, niektóre zanieczyszczenia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Przykładem jest pył zawieszony. Jest on tak lekki, że bez problemu nosi się w powietrzu. Niewielkie cząsteczki bez trudności przedostają się do ludzkiego organizmu.
Jakie choroby mogą powodować zanieczyszczenia powietrza? Wymienia się przede wszystkim schorzenia dotyczące układu oddechowego, mogą one także przyczynić się do powstania miażdżycy, a ponadto chorób nowotworowych.
Niebezpieczny jest również ozon umiejscowiony w troposferze. Prowadzi on do zapalenia płuc oraz oskrzeli. Jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi, którzy cierpią na dolegliwości związane z układem krążenia oraz oddechowym. Związek ten może przyczynić się do przedwczesnej śmierci.
Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka – jakie objawy negatywnego wpływu można wyróżnić?
Jeżeli chodzi o funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, to wymienić można następujące symptomy, a mianowicie ból głowy, ogólny niepokój, trudności z koncentracją, udar mózgu, czy też szybsze starzenie się układu nerwowego. W przypadku układu krążenia wymienia się niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, czy też chorobę niedokrwienną serca. Symptomy pojawiające się przy układzie oddechowym to między innymi infekcje, podrażnienia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, czy obniżona wydajność płuc.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – jakie wyróżnia się sposoby zapobiegające?
Najskuteczniejsze metody walki z zanieczyszczeniami to:
- redukcja spalania węgla,
- wykorzystanie sprzętu odpylającego,
- zastosowanie systemów powalających na odsiarczanie spalin,
- większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.