W trakcie budowy przychodzi czas na wykończenie, zbudowanie dachu, który będzie uwieńczał całą konstrukcję. Budując dach ważne jest zarówno zadbanie o estetykę – dopasowanie kolorów, kształt – jak i upewnienie się, że będzie on trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Do spełnienia tych warunków niezbędny jest odpowiedni wybór czegoś tak prostego jak dachówka, tworząca warstwę wierzchnią zadaszenia.
Dachówka – krótka historia
W najbardziej zamierzchłych czasach ludzie znajdywali schronienie w jaskiniach. Po jakimś czasie zaczęli budować proste schronienia. Tak naprawdę zadaszenie jakie jest nam znane dzisiaj zaczęło rozwijać się w 1000 roku p.n.e. – właśnie wtedy powstałą dachówka, a raczej jej prototyp. W tamtych czasach używano tzw. „mnichu mniszka”. Bardzo dużo uwagi poświęcano dachówkom w średniowieczu. Kolejnym etapem była produkcja dachówek wykonanych z tworzywa jakim jest cement, rozpowszechniona przez Adolfa Krohera u naszych sąsiadów – Niemców – pod koniec pierwszej połowy 19 wieku.
Rodzaje dachówek – użyte tworzywo
Warto zaznajomić się z szeroką ofertą proponowanych w dzisiejszych czasach esówek – szeroki wybór pozwala na dobranie do swojej budowli idealnych, zarówno pod względem estetycznym jak i technicznym, dachówek. Obecnie na rynku dostępne są następujące rodzaje dachówek:
- Ceramiczne – tego rodzaju dachówki są wykonane z gliny, która przeszła proces obróbki – wypalania w wysokiej temperaturze. Należy pamiętać, że esówki tego typu są bardzo trwałe, pozostają nienaruszone przez długi czas oraz nie są podatne na uszkodzenia;
- Betonowe – jak wskazuje nazwa tworzywem użytym podczas ich wytwarzania jest beton. Ich pokrycie stanowi warstwa szkliwa ceramicznego, co pozwala na uzyskanie efektu optycznego, który do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną. Są one tańsze w stosunku do ich ceramicznych odpowiedników oraz lżejsze – jednak mimo wspomnianych superlatyw są one również mniej trwałe.
Rodzaje dachówek ceramicznych
Istnieją różne rodzaje esówek ceramicznych, pośród których należy wymienić:
dachówkę mnich mniszka – stanowią ją 2 rodzaje dachówek, które zostają ułożone na jednym dachu. Charakteryzują się one smukłością, pociągłością i korytkowym kształtem, który pogrubia się ku górze;
dachówkę ceramiczną karpiówkę – posiadają one charakterystyczne noski, które mogą być zarówno zaokrąglone jak i zaostrzone. W niektórych punktach możliwe jest nabycie wariantu o prostym nosku. Ten rodzaj dachówek jest wąski i płaski;
dachówkę ceramiczną holenderską – potocznie nazywana esówką ze względu na swój niespotykany kształt – kiedy patrzy się na dach z dołu dachówki te przypominają literę S. Dzięki esówkom możliwe jest łatwe zapewnienie szczelności dachu. Dużą zaletą jest fakt, iż ten rodzaj dachówek można układać w każdym możliwym rozstawie;
dachówkę ceramiczną zakładkową – posiada rozpoznawalne „zakładki”, znajdujące się na górnch/dolnych częściach – jednak to właśnie ich obecność pozwala na łatwe układanie oraz zapewnienie dużego stopnia szczelności połączeń.
Rodzaje dachówek cementowych
Wśród dachówek cementowych można znaleźć między innymi:
- dachówki podwójne esówki;
- podwójne rzymskie;
- pojedyncze esówki;
- dachówki płaskie.
Rodzaje dachówek ceny – dobierz dachówki na swoją kieszeń
Chcąc poznać cenę dachówek cementowych należy pamiętać, że jest ona uzależniona od jej rodzaju i koloru. W większości punktów ceny oscylują w granicach 35-50 złotych za metr kwadratowy esówek. W przypadku dachówek cementowych zakładkowych cena jest jednak nieco wyższa – około 55 złotych. Najdroższą opcją spośród esówek cementowych jest dachówka płaska, której cena oscyluje w granicach 50-120 złotych za metr kwadratowy. W przypadku nabywania pojedynczych sztuk cena esówek cementowych waha się od 1,83 do 3 złotych.
W przypadku dachówek ceramicznych ceny również potrafią być bardzo zróżnicowane. Koszt nabycia pojedynczej esówki ceramicznej waha się od 3 do ponad 10 złotych. Cena dachówek, potrzebnych do okrycia 1 metra kwadratowego dachu jest zależna od sposobu w jaki położone zostaną dachówki oraz ich rozmiaru.
Jak wybrać odpowiednie dachówki?
Mimo łatwo dostępnych informacji możliwe, że dokonanie wyboru może okazać się trudne. Należy mieć na uwadze gdzie dachówki będą montowane – jeśli mają one tworzyć sklepienie domu jednorodzinnego ważne jest aby stawić na wysoką trwałość, a w tym przypadku bardziej odpowiednie okażą się dachówki ceramiczne. Jeśli jednak zadaszenie będzie obejmowało mniej istotne miejsce bardziej budżetowa dachówka betonowa może wydawać się lepszym wyborem.
Przy współpracy z https://krokusmeble.pl/kategoria/polki-pod-skosem/