Obecnie znacznie częściej buduje się domki bez poddasza, natomiast większość dawniej wznoszonych budynków nadal ma klasyczne poddasze. Jak wiadomo, ma ono swoje wady, do których należy wysoka latem i chłód zimą. Dlatego w tym artykule omówimy kwestię tego, jak ocieplić poddasze, by zapewnić sobie większy komfort, gdy na zewnątrz panują skrajne temperatury.
Czym ocieplić poddasze? Wymogi odnośnie materiałów termoizolacyjnych
Jeśli zadajemy sobie pytanie „czym ocieplić poddasze?„, zalecamy zwrócić uwagę nie tylko na dostępne, nowocześniejsze materiały, ale także na te, które stosuje się już od dawna w budownictwie.
Od razu na wstępie zaznaczymy, że nie wymienimy tu styropianu z prostej przyczyny. Jest to materiał wyjątkowo łatwopalny i nieekologiczny. Co więcej — ultralekkie płyty syntetyczne nie tylko topią się w ogniu, ale też mogą wydzielać niebezpieczne substancje podczas nagrzewania się. Styropian tworzy się za pomocą technologii drobnego granulatu. Miesza się je pod wysokim ciśnieniem, wtryskuje, a na końcu wyciska środek spieniający. Rezultatem jest naprawdę zapewniający dobrą izolację materiał, o świetnej paroizolacji i odporności na procesy gnilne.
Natomiast doświadczeni dekarze nie polecają używania go na dachu. Wiadomo, że każdy producent izolacji termicznej będzie wyróżniał i chwalił swoje produkty, skupiając naszą uwagę jedynie na wadach konkurentów. Pamiętajmy, że w praktyce każda izolacja ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy tylko od nas.
Jak ocieplić poddasze? Włókna splecione
Włókna splecione mogą być w formie rolki, czy też miękkiej watoliny. Takie formy ocieplenia podłogi na poddaszu należą do jednych z najwygodniejszych. Najczęściej są wykonane z ciasno splecionych włókien mineralnych, które wydobywane są z twardych skał. W jaki sposób? Każda skała, niezależnie, czy jest to bazalt, szkło czy żużel, umieszcza się w specjalnym piecu o bardzo wysokiej temperaturze. Następnie skała jest topiona i wciągana w cienkie włókna. W efekcie powstaje miękka, elastyczną izolacja termiczna. W dodatku niezwykle wytrzymała.
Najwygodniejsze są rzecz jasna maty mineralne, które łatwo się je przycina, a następnie wsuwa między belki stropu. Co wyklucza ryzyko pojawienia mostków termicznych. Jest to także oszczędność czasu, ponieważ cała izolacja poddasza nie powinna zająć więcej, niż pół dnia:
Czym ocieplić poddasze? Materiały sypkie
Materiały sypkie to prawie zapomniane technologie. Dlaczego materiały podsadzkowe są dobre? Przede wszystkim dlatego, że doskonale wypełniają wszystkie szczeliny i pęknięcia. Jest to szczególnie istotne, jeśli poddasze ma złożony kształt, na przykład, gdy jesteśmy właścicielami spadzistego dachu. Wepchnięcie kawałków wełny mineralnej w wąską przestrzeń nie jest łatwym zadaniem. Za dobrą izolację poddasza zdecydowanie uważa się wermikulit. Praca z nim jest wyjątkowo łatwa. Dawniej wysypywało się go z worków, wygładzano rękoma i praca była skończona.
Wermikulit jest minerałem o dość złożonej strukturze. Na etapie produkcyjnym, jest podgrzewany aż do 900-1200 stopni, dlatego jego granulki zwiększają się ponad 20-krotnie. Sama struktura wermikulitu staje się porowata, podobnie jak struktura ciasta francuskiego, dzięki czemu zapewniona jest niska przewodność cieplna, co daje bardzo zadowalające rezultaty izolacyjne. Na koniec zostawiliśmy zapomnianą starą metodę: wykorzystanie trocin i ich mieszanie z gliną. Najprawdopodobniej jest to najtańsza opcja izolacji, ponieważ trociny można łatwo kupić w niskiej cenie w każdym tartaku lub zamówić online.
Jak ocieplić poddasze keramzytem?
Keramzyt służy do ocieplania podłóg na poddaszu w sytuacji, gdy straty ciepła w domu są niewielkie i można sobie poradzić z pomocą niewielkiej ilości izolacji, aby nie dodawać obciążenia konstrukcji nośnej. Glina ekspandowana, czyli keramzyt ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi. Jest to opcja:
- niejadalna dla gryzoni,
- trwała
- z łatwością wypełnia wszystkie nierówności i trudno dostępne miejsca na powierzchni.
Aby podczas izolowania keramzytem nie było pustych przestrzeni, należy stosować granulki o różnej wielkości. Poza tym keramzyt to materiał odporny na wilgoć, więc nie ma konieczności go chronić chronić i wydawać pieniędzy na zakup materiału hydroizolacyjnego. Pamiętajmy jednak, że właściwości termoizolacyjne tego materiału są stosunkowo niskie, dlatego dla większej wydajności nadal konieczne będzie wylanie odpowiednio grubej warstwy, co zwiększy obciążenie podłóg budynku.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/