Niewielkie mieszkania, w których znajdują się małych rozmiarów pokoje, to standard polskiego budownictwa. Wiele rodzin musi poradzić sobie z niewystarczającą powierzchnią, zapewniając sobie oraz rodzinie komfort i bezpieczeństwo. Jak tego dokonać? Czy istnieją triki aranżacyjne, które sprawią, że powierzchnia stanie się bardziej użytkowa? Jak zmienić wizualnych charakter i powiększyć optycznie malutki pokój? Które aranżacje małego pokoju pomogą rozwiązać wiele problemów bytowych? Poznaj kilka reguł, które warto wykorzystać podczas remontu i urządzania wnętrz.
Przeznaczenie pomieszczenia – zacznij od analizy
Pierwszym etapem aranżacji małego pokoiku jest określenie jego przeznaczenia. Warto wyraźnie podać rolę tego pomieszczenia. Zastanowić się, przez kogo będzie ono wykorzystane i jak często użytkowane. To właśnie dzięki tej informacji można będzie skupić się na dalszych działaniach, w sposób precyzyjny oraz kontrolowany. Pamiętajmy, że zupełnie inaczej rozpoczniemy urządzanie małego pokoju w bloku dla dziecka, a jeszcze inaczej dla osoby dorosłej. Dokładne określenie powierzchni, ułożenia, rozmieszczenia okien oraz instalacji, również pomoże stworzyć idealny plan.
Mamy już opis i dokładną analizę za sobą? Czas zatem rozpocząć planowanie.
Pokój dziecięcy w bloku
Twoim celem jest aranżacja małego pokoju w bloku dla dziecka? Chcesz, by maluch rozwijał się w nim prawidłowo, a czas spędzony w sowim małym zakątku był radosny i szczęśliwy? Zwróć uwagę na kilka szczegółów. Nawet jeśli powierzchnia jest nieduża, pamiętaj o paru ważnych zasadach – nie pomiń ich – Te szczegóły są dziełem redakcji serwisu Beauty Raj.
Podczas urządzania tego rodzaju powierzchni wykorzystaj te triki. Są nimi m.in.:
- stworzenie stref pokoju – odpoczynku, relaksu, zabawy i nauki. Każdy kąt powinien być wyraźnie zaznaczony, a akcesoria znajdujące się w danej strefie służyć wyłącznie określonej czynności. Strefy można zaznaczać np. kolorami. Nawet urządzanie małego pokoju ich wymaga.
- wykorzystanie piętrowego łóżka stworzy dodatkową powierzchnię – pod łóżkiem może znajdować się kącik zabaw czy nauki. Dla dziecka będzie to również świetna zabawa oraz okazja do rozwoju fizycznego.
- jasne barwy – aranżacje małego pokoju należy rozpocząć od doboru kolorów. W niedużych pomieszczeniach powinny znajdować się jasne, pastelowe farby, które rozświetlą wnętrze oraz optycznie je powiększą. Można również zastosować pasy, które wydłużą lub podwyższą wizualnie pokój.
- wiszące półki – to kolejny trik, który pozwoli wykorzystać zazwyczaj nieużywaną powierzchnię. Dzięki nim z łatwością będzie można pomieścić dziecięce zabawki, książki czy ubranka.
Pokój dziecięcy to nie jedyny problem, na który napotykają właściciele niewielkich mieszkań. Zatem, jak urządzić bardzo mały pokój, który będzie pełnił rolę sypialni?
Niewielka, praktyczna sypialnia
Aranżacja małego pokoju, który ma być powierzchnią do odpoczynku, relaksu i odprężenia powinna być wykonana z uwzględnieniem własnych potrzeby, wymogów czy oczekiwań. Warto w pomieszczeniu tym uwzględnić wygodne łózko, stolik nocny, lampkę czy meble do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy – bielizny, ubrań, itp. Jednak, czy te wszystkie elementy pomieszczą się na kilku metrach kwadratowych? Jak urządzić mały pokój w bloku powiększając optycznie jego powierzchnię?
W tego rodzaju wnętrzu warto zastosować:
- Wygodne, wysokie łóżko ze skrzynią, która może stanowić element przechowywania wielu rzeczy,
- efektowne zdobienie ściany – aby powiększyć powierzchnię i nadać jej wyjątkowy charakter, możesz zastosować trójwymiarową fototapetę lub oryginalny dekor. Taki manewr da odczucie głębi i większej przestrzeni.
- panele lub deski za wezgłowiem łóżka – deski lub panele ścienne ułożone wzdłuż znacznie podwyższą optycznie ścianę. W panelach tych można także zamontować oświetlenie. Dzięki temu zabiegowi oszczędzisz miejsce na lampy. Dekoracja ta może być również urozmaicona małymi półkami, na które odłożysz książkę, telefon czy szklankę z wodą.
duże lustro na ścianie – wykorzystanie lustra znacznie poszerzy horyzonty. Tego rodzaju zabieg dodaje pomieszczeniu lekkości, luksusu i kilku metrów.