Obecne rozwiązania dotyczące paneli podłogowych pozwalają na samodzielne ich ułożenie. Panele są w większości laminowane i mają specjalne wpusty, które umożliwiają wykonanie prac bez pomocy specjalisty. Jak układać panele podłogowe?
Układanie paneli podłogowych
Pierwszą czynnością związaną z instalacją paneli podłogowych jest dokładne przygotowanie pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. W tym przypadku powinna być wykonana wylewka. Co więcej, na suficie oraz ścianach muszą być zakończone prace wykończeniowe. Dotyczy to położenia tynku, gruntowania ścian, a także usunięcie wszelkich nierówności.
Jak położyć panele podłogowe? – odpowiednie przygotowanie posadzki
Następna czynność, która niezbędna przy układaniu paneli podłogowych to właściwe przygotowanie posadzki – Odkrycie jest wynikiem pracy zespołu portalu https://mebleramadan.pl. W tym przypadku warto położyć warstwę izolacyjną. To sprawi, że podłoga będzie cieplejsza. Ważne jest również to, że straty ciepła będą dużo niższe. Pamiętajmy o tym, żeby dokładnie wyrównać posadzkę betonową. Pyłki i zanieczyszczenia mogą skutecznie pogorszyć jakość montażu. W celu wyrównania posadzki wykorzystujemy specjalne narzędzia, a także papier ścierny. Zaprawę betonową wykorzystujemy do uzupełnienia powstałych ubytków. Analizując ofertę rynkową, zauważymy, że zdecydowanie najlepszym podkładem jest filc lub folia. Jako warstwę akustyczną warto wybrać piankę polipropylenową.
Jak się kładzie panele podłogowe? – krok po kroku
Panele podłogowe powinniśmy układać równolegle względem najdłuższego boku pomieszczenia. Instalacje paneli rozpoczynamy od pozostawienia ich przez dobę w określonym lokalu. Dzięki temu tworzywo przyzwyczai do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, aby pozostawić szczeliny dylatacyjne przy ścianach (szerokość około 1 centymetr). Układanie podłogi, przeprowadzamy wzdłuż jednej ściany tworząc wyłącznie jeden pas. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w którą stronę będą przebiegać nasze prace. Obecne rozwiązania mają innowacyjne złącza, które bardzo łatwo się łączą. Pamiętajmy o tym, że instalacja paneli przy samej ścianie związana jest z obcięciem „piór”, gdyż jest to komponent niepotrzebny.
Układamy pasów, aż do chwili, gdy uda nam się dojść do przeciwległej ściany. Zdarza się, że podczas tych prac musimy przyciąć pewne komponenty. W związku z tym musimy dobrze wszystko wymierzyć. To pozwoli nam zachować optymalne właściwości stylistyczne podłogi. Gdy chcemy układać panele na ogrzewaniu podłogowym musimy zobaczyć, czy producent nie ma ku temu przeciwwskazań. Bardzo często zaleca się przegrzewanie pomieszczenia z wykorzystaniem podłogówki. W ten sposób uzyskujemy wspaniałe warunki do instalacji paneli, przede wszystkim tych, które wyprodukowane są z litego drewna.
Układanie paneli podłogowych – krok pierwszy
Gdy chcemy prawidłowo zamontować panele podłogowe, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Wykorzystuje się między innymi miarę, gumowy młotek, klocki dystansujące, pilarka, piła, chroniący klocek, który zapewnia panelom ochronę trakcie ich dobijania,
Musimy pamiętać o tym, żeby pozostawić laminowane panele podłogowe w rozciętych paczkach. Dzięki temu zadbamy o dopływ powietrza. To sprawi, że nie będą one się wyginały podczas użytkowania.
Cała powierzchnia, na której chcemy ułożyć panele, musi być wypoziomowana i oczyszczona z kurzu, a także wszelkich zanieczyszczeń. Wyboje mogą przyczynić się do powstania wybrzuszeń na podłodze.
Na początku musimy dobrze rozplanować ułożenie desek. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego rozbierania podłogi. Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy od rogu wnętrza. Pierwszy panel umieszczamy piórem do ściany.
Układanie warstwy izolacyjnej – krok drugi
Gdy nasze podłoże jest dobrze przygotowane, musimy nałożyć folię bądź piankę polipropylenową, która stanowi izolację akustyczną. Znacznie ułatwimy sobie pracę, gdy przykleimy folię do podłoża i wykorzystamy dwustronną taśmę samoprzylepną. Oczywiście, gdy układamy panele na starej podłodze, która jest już izolowana od spodu, nie stosujemy już dodatkowej izolacji.
Krok trzeci czyli układanie paneli podłogowych
Najlepsze rozwiązanie to wykorzystanie podłogi pływającej. W tym przypadku deski nie stykają się ze ścianami. Szczeliny między panelami mają natomiast szerokość od 10 do 15 centymetrów. Dzięki temu nasza podłoga swobodnie pracuje przy zmianach wilgotności oraz temperatury. Tak jak to zostało już podkreślone, układanie paneli rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Pierwsze deski kierujemy piórem do ściany. Następne wzdłuż krótszego boku tego pierwszego. Pamiętajmy o tym, że panele w kolejnym rzędzie muszą rozpoczynać się w połowie długości komponentu z poprzedniego rzędu. Powinny być ułożone na zakładkę. To sprawi, że uzyskamy stabilniejszą konstrukcję. W taki sposób układamy kolejne rzędy i docieramy do przeciwległej ściany. Może tak się zdarzyć, że ostatni rząd desek będzie wymagał docięcia.
Listwy podłogowe – krok czwarty
Po skończonej pracy przystępujemy do zamontowania listw podłogowych. Montaż listw wymaga od nas większej wprawy. Gdy mamy do czynienia z podłogą pływającą listwy mocujemy bezpośrednio do ściany, na łączeniu ściany z podłogą.