KolejnyRodzial.pl
  • Budowa domu
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Instalacje
  • Ogród
  • Prawo budowlane
  • Wnętrzne
No Result
View All Result
No Result
View All Result
KolejnyRodzial.pl
No Result
View All Result

Jak wykonać ocieplenie domu od wewnątrz?

Monika Doba by Monika Doba
28 maja, 2022
in Budowa domu
Reading Time: 5 mins read
0

Spis treści:

  • Wykonać ocieplenie domu od wewnątrz czy od zewnątrz?
  • Zalety ocieplania domu od wewnątrz
  • Dobór narzędzi i grubości izolatora cieplnego
  • Technologia ocieplenie budynku od wewnątrz
  • Instalacja ocieplenie styropianem od wewnątrz
  • Wzmocnienie i wykończenie ocieplenia ścian od wewnątrz styropianem

Każdy chce mieszkać w ciepłym i wygodnym domu. Bez względu na to, jak dobrze ogrzewa się pomieszczenie, w zimnych porach roku nie będzie można zatrzymać ciepła, jeśli ściany go nie utrzymają. Istnieje możliwość ograniczenia strat ciepła poprzez zwiększenie ich oporu cieplnego. Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem rozwiąże problem stosunkowo tanio a czasami nawet bez pomocy z zewnątrz.

Wykonać ocieplenie domu od wewnątrz czy od zewnątrz?

Wszystkie metody izolacji budynków są podzielone na wewnętrzne i zewnętrzne. Eksperci wolą drugą metodę, ponieważ w tym przypadku izolowane konstrukcje pozostają pod warstwą osłony termicznej. Zapobiega to narażeniu ich na negatywne czynniki środowiskowe. Często niemożliwe jest wykonanie prac z zewnątrz, np. jeśli budynek ma wartość historyczną, a zmiana wyglądu jego elewacji jest niedopuszczalna. W takim przypadku zastosowane zostanie ocieplenie ścian od wewnątrz.

Zalety ocieplania domu od wewnątrz

W porównaniu z izolacją zewnętrzną dom można ocieplić o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Fasada budynku nie ulegnie zmianie, co jest bardzo ważne, jeśli dom powstał stosunkowo niedawno. Wykończenie wewnętrznych powierzchni ścian będzie znacznie tańsze. Ale pomimo oczywistych zalet tej metody, występują także wady. Oczywistą wadą takiego ocieplania ścian jest zauważalne zmniejszenie wewnętrznej powierzchni pomieszczeń. Taka izolacja prowadzi do przesunięcia punktu rosy (obszaru, w którym para zamienia się w wodę) głębiej w warstwę izolacji bliżej wewnętrznej powierzchni ścian.Tak, więc w okresie zimowym izolacja może zamoknąć i stracić swoją izolacyjność termiczną.

Warto zajrzeć także:  Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna? Ergonomia w kuchni

Ocieplanie ścian od wewnątrz można wykonać własnymi rękami, nawet bez bycia profesjonalistą, jeśli ktoś odpowiednio przygotuje się do tego procesu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie materiały i narzędzia, a także zapoznać się z cechami procesu technologicznego. Pianka poliuretanowa to jeden z najpopularniejszych materiałów. Wynika to z jego niskiego kosztu, łatwości użytkowania. Dzięki swojej porowatej strukturze doskonale zatrzymuje ciepło. Coraz częściej zaczęto stosować jej mniej niebezpieczną dla ognia odmianę – styropian. Jest to nowoczesna izolacja o następującym zestawie pozytywnych właściwości:

  • Wytrzymałość
  • Łatwość instalacji
  • Niewielka waga
  • Odporność na wilgoć
  • Trwałość.

Ten izolator ciepła jest często używany do izolacji ścian wewnętrznych, a także do prac elewacyjnych. Wymaga jednak oddalenia od materiałów żaroodpornych, ponieważ uwalnia szkodliwe substancje pod wpływem długotrwałego narażenia na wysokie temperatury. Dlatego lepiej jest stosować styropian do izolacji budynków z cegły lub betonu, niepożądany jest w przypadku budynków drewnianych. Do wykonania izolacji ścian od wewnątrz przed wilgocią najlepiej sprawdza się właśnie styropian.

ocieplenie domu od wewnątrz

Dobór narzędzi i grubości izolatora cieplnego

W zależności od grubości wyróżnia się kilka rodzajów arkuszy styropianu. PSB uważany jest za najbardziej poszukiwany do ocieplenia ścian od wewnątrz. Służy do okładania podłóg, dachów i ścian. Grubsze arkusze nadają się do izolacji konstrukcji podziemnych, a cieńsze do budynków niemieszkalnych.

Warto zajrzeć także:  Ile kosztuje ocieplenie domu? Styropian kontra wełna mineralna

Oprócz styropianu do pracy będą potrzebne następujące materiały i narzędzia:

  • Klej lub cerezyt
  • Plastikowe kołki
  • Siatki z włókna szklanego
  • Pędzel do nakładania kleju
  • Wiertarka
  • Młotek
  • Nóż.

Technologia ocieplenie budynku od wewnątrz

Aby skutecznie ocieplić ściany od wewnątrz materiałem o niskiej paroprzepuszczalności, należy przemyśleć system wentylacji. Idealną opcją są okna wyposażone w zawory wentylacyjne. Liczbę i wielkość takich zaworów należy obliczyć z uwzględnieniem wielkości izolowanego pomieszczenia. Proces ocieplania budynku od wewnątrz składa się z następujących etapów.

  • Przygotowanie fundamentu – przed ułożeniem materiałów należy usunąć ze ścian stare wykończenia (farby, tynki, tapety). Jeśli są uszkodzenia, należy naprawić za pomocą szpachli. Wskazane jest, aby wybrać podkład na bazie akrylu o właściwościach przeciwgrzybiczych.
  • Hydroizolacja- na przygotowanym podłożu układany jest materiał hydroizolacyjny, który chroni strukturę izolacji przed wilgocią. W tym celu odpowiednia jest folia przytwierdzana za pomocą zszywacza, połączenia zabezpieczane są taśmą.

Instalacja ocieplenie styropianem od wewnątrz

Płyty styropianowe klejone są od dołu do góry w szachownicę. Mocowane na specjalny klej, który nakłada się bezpośrednio na powierzchnie ścian. Po całkowitym wyschnięciu kleju (po 1-2 dniach) wykonuje się otwory w izolacji. Na każdym arkuszu powinno być ich 5-6 (w rogach i na środku). Wbijane są w nie kołki z plastikowymi gwoździami w celu uzyskania dodatkowej wytrzymałości strukturalnej. Szwy między płytami są uszczelnione pianką, której nadmiar po stwardnieniu odcina się nożem. Klej nakłada się na sekcje, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Warto zajrzeć także:  Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Wzmocnienie i wykończenie ocieplenia ścian od wewnątrz styropianem

Po zainstalowaniu izolatora ciepła na jego powierzchni układana jest siatka z włókna szklanego. Jest zatopiona w grubej warstwie kleju nałożonego na płyty. Każdy kolejny kawałek siatki wzmacniającej układany jest po wyschnięciu kleju pod poprzednim. Następnie ponownie nakłada się klej, aby siatka nie wystawała na zewnątrz. Po wyschnięciu konieczne jest obrobienie wszystkiego papierem ściernym. Ponadto ściany są ponownie gipsowane i zagruntowane do późniejszego tapetowania. Dzięki znajomości technologii ocieplenia styropianem od wewnątrz oraz posiadaniu podstawowych umiejętności budowlanych, z łatwością można rozwiązać problem przenikania ciepła i zapewnić komfortową i przytulną atmosferę w domu. Można także zamówić ekipę budowlaną, która wykona takie prace.

ShareTweetShare
Previous Post

Jak zaaranżować kuchnię – pomysł na ścianę nad blatem

Next Post

Jak urządzić mały pokój – kilka przydatnych trików na małe powierzchnie

Monika Doba

Monika Doba

Mam na imię Monika i na moim blogu regularnie publikuję informacje związane z budownictwem. Znajdziesz tutaj porady jak zbudować, wyposażyć i ozdobić swój dom. Ciekawi Cię moje doświadczenie? Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Od lat spełniam marzenia klientów dostarczając im spersonalizowane pod oczekiwania rozwiązania.

Najnowsze treści, które mogą Ci się spodobać

Budowa domu

Czym kierować się przy doborze okien do domu na obrzeżach miasta?

by Monika Doba
31 sierpnia, 2023
0

Budowa lub zakup wymarzonego domu na obrzeżach to niezwykłe wydarzenie, które wiąże się z nieograniczonym potencjałem aranżacyjnym i możliwością cieszenia...

Read more

Wybór materiałów budowlanych na nowoczesny dom

22 sierpnia, 2023
Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje

Budowa idealnego dachu – dachówki i ich rodzaje

11 kwietnia, 2023
Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu – dlaczego jest potrzebny?

7 kwietnia, 2023
Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak się za to zabrać?

7 kwietnia, 2023
Dom z pustką nad salonem - czy warto się zdecydować

Dom z pustką nad salonem – czy warto się zdecydować?

7 kwietnia, 2023
Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

14 listopada, 2023
Rodzaje paneli podłogowych - poznaj je wszystkie!

Rodzaje paneli podłogowych – poznaj je wszystkie!

7 kwietnia, 2023
Next Post
Jak urządzić mały pokój - kilka przydatnych trików na małe powierzchnie

Jak urządzić mały pokój - kilka przydatnych trików na małe powierzchnie

Przepyszne jeżyny

Przepyszne jeżyny

Poziomki - jak sadzić, uprawiać i dlaczego warto

Poziomki - jak sadzić, uprawiać i dlaczego warto

Poradnik dotyczący układania paneli podłogowych

Poradnik dotyczący układania paneli podłogowych

Podstawowe programy do projektowania mebli

Podstawowe programy do projektowania mebli

Please login to join discussion

Sprawdź nasze
inne publikacje

Jak zrobić taras drewniany na słupach? Budowa tarasu na słupach krok po kroku

Jak zrobić taras drewniany na słupach Budowa tarasu na słupach krok po kroku
by Monika Doba
14 stycznia, 2022
0

Instrukcje budowy tarasu krok po kroku Tarasy to świetny sposób na dodanie wartości do domu. Zapewniają one miejsce do wypoczynku...

Read more

Co kupić chłopakowi na walentynki? 8 sprawdzonych pomysłów

Co kupić chłopakowi na walentynki 9 sprawdzonych pomysłów
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

8 pomysłów na prezenty walentynkowe dla Twojego chłopaka Walentynki są tuż za rogiem i czujesz presję, by zdobyć prezent swojemu...

Read more

Kolor seledynowy – jak wygląda i do czego pasuje we wnętrzach?

Kolor seledynowy – jak wygląda i do czego pasuje we wnętrzach?
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

Różne rodzaje koloru seledynowego i ich wygląd Seledyn to kolor kojarzony z tradycyjnym chińskim stylem i kulturą, dlatego jest chętnie...

Read more

Jak i kiedy sadzić krokusy? Sadzenie krokusów krok po kroku

Jak i kiedy sadzić krokusy Sadzenie krokusów krok po kroku
by Monika Doba
17 stycznia, 2022
0

Kompletny przewodnik po krokusach Krokusy to rodzaj kwiatu, który jest powszechnie znany ze swojego pięknego koloru i kształtu. Można je...

Read more

Lamperia – 8 pomysłów na lamperię

Lamperia – 8 pomysłów na lamperię
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

Panel staje się centralnym punktem pomieszczenia z wykorzystaniem lamperii Panele to proces wykorzystujący panel do tworzenia wizualnej ramy. Ta wizualna...

Read more

Meble z palet – pomysły do domu i ogrodu

Meble z palet – pomysły do domu i ogrodu
by Monika Doba
15 stycznia, 2022
0

Co to są meble paletowe? Palety tradycyjnie wykonuje się z drewna, ale można je wykorzystać jako kreatywny materiał budowlany na...

Read more

Odbieramy mieszkanie od dewelopera

Odbieramy mieszkanie od dewelopera
by Monika Doba
22 lutego, 2023
0

Wybór nie był łatwy. Oglądaliśmy, zapoznawaliśmy się z ofertami, szukaliśmy tego jednego - jedynego. Na tą chwilę czekaliśmy długie miesiące....

Read more

Jak urządzić mały pokój – kilka przydatnych trików na małe powierzchnie

Jak urządzić mały pokój - kilka przydatnych trików na małe powierzchnie
by Monika Doba
7 listopada, 2023
0

Niewielkie mieszkania, w których znajdują się małych rozmiarów pokoje, to standard polskiego budownictwa. Wiele rodzin musi poradzić sobie z niewystarczającą...

Read more

Najnowsze komentarze

    Facebook Twitter

    Nowoczesny portal budowlany

    Sprawdź aktualności ze świata budownictwa na

    © 2022 kolejnyrozdzial.pl


    Redakcja:

    Monika Doba

    Budownictwo i Ogród - Easydom.pl Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady

    Kontakt

    Polityka prywatności

    Redakcja

    Struktura witryny

    • Wnętrzne
    • Dom
    • Budowa domu
    • Ogród
    • Prawo budowlane
    • Instalacje
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Kontakt
    • Redakcja
    • Struktura witryny

    Pliki cookies na tej stronie
    W celu zapewnienia doskonałych wrażeń korzystamy z różnych technologii, w tym pliki cookie, do zapisywania i uzyskiwania dostępu do informacji o Twoim urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Niezgoda lub wycofanie zgody mogą wpłynąć niekorzystnie na niektóre funkcje i możliwości.
    Funkcjonalne Zawsze aktywne
    Konieczność przechowywania lub dostępu do danych technicznych jest kluczowa do umożliwienia korzystania z określonej usługi, na którą subskrybent lub użytkownik wyraźnie zgodził się, lub wyłącznie w celu przekazywania komunikatów przez sieć elektronicznej łączności.
    Preferencje
    Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
    Statystyka
    Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, używane wyłącznie do celów statystycznych w sposób anonimowy. Bez potrzeby wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zazwyczaj nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
    Marketing
    Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
    Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Manage {vendor_count} vendors Przeczytaj więcej o tych celach
    Preferencje
    {title} {title} {title}