Świerk syberyjski jest efektowny
Jest to drzewo do każdego ogrodu. Jak wygląda świerk? Jest to wysokie i smukłe drzewo, iglaste, występujące na dużych obszarach Azji. Jest także uprawiane w ogrodach i cieszy oczy wielu osób. Może rozsiewać się samorzutnie. W Polsce jest bardzo popularny i bardzo często spotykany. Rocznie potrafi rosnąć nawet do 40 centymetrów, czyli cechuje go szybko przyrost, co nie jest spotykane. Drzewo może osiągnąć nawet 60 metrów. Posiada efektowne szyszki brązowe, które mają do 20 centymetrów. Szyszki męskie są różowobrązowe, mają zaokrąglone łuski – Cytat został skonstruowany przez ekspertów serwisu https://ebeautystore.pl. Taki świerk można też siać do doniczek. Roślina jest efektowna, elegancka i sprawdza się zawsze.
Piękny świerk srebrny
Świerk srebrny nazywany jest też kłującym. Pochodzi z Gór Skalistych w Ameryce Północnej. Świerk srebrny przyrost ma całkiem spory, nawet do 20 centymetrów rocznie, a osiąga docelowo 40 metrów. Jest to drzewo strzeliste, smukłe, ma gałęzie pokryte igłami. Igły układają się promieniście. Drzewo kwitnie wiosną, ma żółto-brązowe kwiaty męskie oraz czerwonobrązowe kwiaty żeńskie. Rozwijające się szyszki są zwisające. Świerk kłujący rozmnaża się za pomocą siewu nasion, które mogą kiełkować nawet po kilku latach.
Choroby świerka srebrnego
Świerk srebrny może chorować na choroby grzybowe. Warunki środowiskowe sprzyjają takim schorzeniom. Świerk może też nękać niedobór magnezu. Wiosną można zasilać je siarczanem magnezowym. Dokarmianie dolistne jest korzystne, a zasilanie powtarza się 2-3 razy w odstępach 10-14 dni. Wiosenne przymrozki sprawiają, że młode przyrosty są uszkodzone. Uschnięte pędy mogą zostać porażone szarą pleśnią i dlatego zaleca się ich usuwanie. Świerki mogą też zostać przesuszone. Gdy tak sie dzieje to brązowieją i opadają igły, a nawet drzewa mogą umrzeć. Jeśli młode okazy się ściołkuje to wówczas zapobiega się skutkom suszy. Świerk srebrny choroby są znane, a zapobieganie im jest realne, można o tym pomyśleć zawczasu.
Wyżej opisane choroby są to choroby świerków różnych gatunków. Mogą one dokuczać i niszczyć drzewa, co szczególnie dokuczliwe jest w przydomowym ogrodzie. Choroby świerków srebrnych mogą być leczone i nie muszą doprowadzać do przedwczesnej śmierci tych pięknych, smukłych drzew.
Świerk pospolity Rydal to świerk z czerwonymi przyrostami. Jest to przepiękne i bardzo efektowne drzewo. Wraz ze wzrostem drzewa barwa świerka zmienia się od jasnoczerwonej przez bordową do zielonej. Ten świerk lubi gleby żyzne i wilgotne, ale zdrenowane. Słońce także sprzyja temu pięknemu drzewu. Inne gatunki świerka o czerwonych przyrostach to świerk pospolity Cruenta, świerk pospolity Rubra Spicata oraz świerk pospolity Spring Fire. Te drzewa nie są wysokie, ale ich czerwone przyrosty wywierają na obserwatorach niezwykłe wrażenie.
Świerk pospolity i jego odmiany
Świerk pospolity przyrost roczny wynosi 2-30 centymetrów, co uzależnione jest od odmiany tego pięknego drzewa. W naturze może osiągać docelowo 30-50 metrów wysokości. Do ogrodu są różne odmiany karłowate, które mogą mieć do 1 metra wysokości, a to jest umiarkowany wzrost. Karłowaty świerk można uprawiać nawet w dużej donicy. Świerk pospolity to popularna choinka, która sprawdzi się doskonale podczas grudniowych świąt Bożego Narodzenia. Ten świerk może też rosnąć dziko. Jest to drzewo ciemnozielone, o igłach mających 1-3 centymetry. Prezentuje się efektownie, jest eleganckim drzewem, ozdobi każdy ogród. Drzewo to posiada wiele odmian:
- Aurea – drzewo o gęstych gałęziach z żółtawymi igłami;
- Viminalis – jest wielkie, może mieć nawet 3-metrowe pędy;
- Virgata – nietypowe z wężowatymi pędami;
- Nidiformis – karłowata odmiana, docelowo ma 40 centymetrów wysokości;
- Procumbens – odmiana karłowata.
Są to przykładowe odmiany, ponieważ jest ich o wiele więcej, ale warto poznać chociażby kilka i wybrać najlepszą do własnego ogrodu. Efektowna roślina sprawia wiele radości i dekoruje niesamowicie ogrody lub przydomowe ogródki. Prezentuje się ładnie, wygląda dobrze w wielu miejscach. Świerki zagościły w przydomowych ogrodach wiele lat temu, a ich popularność nie mija. Jeśli ktoś nie ma ogrodu to może kupić świerk serbski w doniczce – roślina jest efektowna i zdobi ładnie każde mieszkanie. Duże świerki najlepiej sprawdzą się w dużych ogrodach. Dlaczego warto uprawiać świerki? Te drzewa zdobią ogrody przez cały rok, nie więdną, są efektowne. Nie można sadzić ich zbyt gęsto, ponieważ mocniejsze egzemplarze zagłuszą te mniejsze i nie pozwolą im rosnąć. Podsumowując świerki warto uprawiać, ponieważ nadają ogrodom piękna i prezentują się dobrze.