Każdy marzy o posiadaniu własnego domu. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Warto jednak wiedzieć jak wykonuje się fundamenty budynku. Nigdy nie wiadomo, czy taka wiedza nam się kiedyś nie przyda. Nie chodzi o to, że sami będziemy musieli je stawiać, ale posiadając ogóle wiadomości lepiej skoordynujemy pracę ekipy budowlanej. Jak przebiega stawianie fundamentów krok po kroku?
Budowa fundamentów krok po kroku
Fundament pod dom – wytyczenie budynku
Na początku zapraszamy na działkę geodetę. Jest on potrzebny do wytyczenia osi, a także innych wyróżniających punktów budynku. Bardzo duże znaczenie ma wskazanie rzędnych, względem których wykonamy wykopy charakteryzujące się określoną głębokością. Musimy mieć na względzie to, żeby pomiary wykonane przez specjalistę geodetę zostały skontrolowane przez kierownika budowy.
Fundamenty krok po kroku – prace polegające na układaniu szalunków
Wstępna faza budowy fundamentów polega na wykonaniu wykopów, a ponadto przygotowaniu szalunków. Bardzo ważnym elementem budowy domu jest również ubicie podłoża, do którego najlepiej sprawdzi się zagęszczarka rewersyjna https://www.norwit.pl/blog/zageszczarka-2/zageszczarka-rewersyjna-wacker-neuson-dpu-45-yeh-rewelacyjne-narzedzie-do-zageszczania-roznego-rodzaju-materiaow-110. Biorąc pod uwagę ławy fundamentowe, podejmowane są najczęściej szalunki drewniane albo ziemne. W dalszym działaniu musimy ułożyć zbrojenie, a następnie zalać betonem. W przypadku gdy nie możemy zastosować szalunków ziemnych, na przykład ze względu na osypującą się ziemię, to możemy również wykorzystać szalunki drewniane lub z płyt.
Jeżeli chodzi o płytę fundamentową to funkcję szalunku pełni najczęściej termoizolacja. Wówczas układamy element spodni płyty, a także rant z komponentów złożonych z polistyrenu ekstradowanego XPS. Istnieje także możliwość zastosowania specjalnie wytworzonych struktur bądź też ułożenia płyt termoizolacyjnych mających obrzeża wzmocnione zastrzałami. Takie działanie przyczyni się do tego, że mieszanka betonowa nie rozepcha szalunków.
Kolejny krok budowy fundamentów pod dom to ułożenie prętów zbrojeniowych
Jakie działania należy jeszcze podjąć, gdy chcemy budować fundamenty pod dom? Ważnym elementem jest właściwe przygotowanie zbrojenia. Musi być ono zgodne z projektem. Podkreślić trzeba fakt, że ławy fundamentowe ze względu na parametry wymuszają zachowanie właściwej długości prętów zbrojenia głównego. Powinny się one znajdować w osi ław, na dystansach, które dbają o odpowiednie otulenie.
Przy realizacji tego etapu musimy zapewnić ciągłość zbrojenia ław w narożnikach, a także miejscach połączeń. Muszą one charakteryzować się odpowiednimi wymiarami. Co więcej, powinny być właściwe zlokalizowane.
Podkreślić należy fakt, że wskazana faza budowy musi przebiegać pod nadzorem kierownika budowy, a także inspektora nadzoru inwestorskiego.
Fundamenty krok piąty
Tężenie i schnięcie fundamentów przyczynia się do skurczu betonu. Może on spowodować wytworzenie się rys. Ponadto, wilgoć może przetransportować się do zbrojenia. Pielęgnacja fundamentów polega na ich obfitym polewaniu wodą przez okres siedmiu dni. Wilgotność zabezpiecza przed wysychaniem fundamentu, a tym samym tworzenia się rys.
Budowa fundamentów – zapewnienie ochrony przed wilgocią
Na fundamenty działają niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak niska temperatura oraz wilgotność. W przypadku, gdy nasz budynek znajduje się na ławach, to w celu zapewnienia stosownej ochrony przed wilgocią wykonuje się hydroizolację poziomą. W tym celu nakłada się na górną warstwę ław fundamentowych emulsję mającą działanie gruntujące. Co więcej, wykonuje się także hydroizolację ze specjalnej papy bądź foli.
W innym przypadku, a mianowicie gdy obiekt posadowiony jest na płycie fundamentowej tam, gdzie będzie murowana ściana, wykorzystujemy emulsję hydroizolacyjną, papę termozgrzewalną albo folię.
Ostatni etap związany z budową fundamentów – murowanie ścian fundamentowych
W kolejnym kroku wznosimy ściany fundamentowe. To działanie przeprowadza się wówczas, gdy budynek posadowiony jest na ławach fundamentowych. W przypadku, gdy budynek jest podpiwniczony oraz zlokalizowany na płycie jest to czas na postawienie ścian piwnic bądź parteru. Zauważyć należy fakt, że fundamenty nie od razu osiągają całkowitą nośność. Możliwość taką uzyskują po upływie 28 dni od wylania. Jednakże nie murujemy całego budynku od razu i nie doprowadzamy tym samym do obciążenia fundamentów. Biorąc pod uwagę powyższe, gdy beton uzyska odpowiednią konsystencję i stwardnieje, możemy wznosić ściany fundamentowe już na drugi dzień.
Fundamenty – cena za m2
Fundamenty bez piwnicy
W przypadku domu bez piwnicy wykonuje się płytę fundamentową na poziomie dolnej kondygnacji. W takim przypadku koszt materiału w przeliczeniu na m2 kształtuje się na poziomie od 140 do 240 złotych. Trzeba uwzględnić koszt robocizny, który maksymalnie może wynieść 80 zł/m2.
Fundamenty z piwnicą
Oczywiście w przypadku domu z piwnicą koszt fundamentów wygląda trochę inaczej. Za sam fundament zapłacimy maksymalnie 109 zł/m2. Do tego dochodzi robocizna, która może osiągnąć wartość 56zł/m2. Koszt materiałów do wybudowania 1m2 ścian fundamentowych piwnic to wartość nawet 72 zł/m2. Robocizna to wartość około 75/m2. Koszt materiałów do przeprowadzenia izolacji to nawet 77 zł/m2. Natomiast w przypadku robocizny trzeba się liczyć z kwotą 75 zł /m2. Ile zatem kosztują fundamenty pod dom wraz z fundamentami piwnicy na powierzchni 120 m2? Jest to kwota około 50 000 złotych.