Rozwój elektryczności
Od symbolicznego momentu wynalezienia przez Thomasa Edisona żarówki świat zmienił się na zawsze. Odkrycie to zapoczątkowało długi proces, który trwa do dziś – elektryfikację. Z przyzwoitym tempem zaczęto projektować coraz to nowsze elektro-urządzenia, które stają się nieodłącznym elementem naszej nowoczesnej codzienności. Nieodłącznym elementem pracy tych urządzeń jest ich zasilanie. Istnieją różne rodzaje kabli, które od lat zasilają nasz elektryczny świat. Wraz z rosnącą popularnością kabli opracowane zostały normy PN-EN60445:2010P i PN-EN 60446:2010P, które odpowiadają za uporządkowanie sposobów oznaczania i klasyfikowania przewodów elektrycznych.
Oznaczenie literowe przewodów elektrycznych
Coraz nowsze rodzaje przewodów elektrycznych wywarły duży, pozytywny wpływ na ich różnorodność. Jednak duża różnorodność, choć oferuje więcej możliwości, to może wprowadzić małe zamieszanie. W związku z tym utworzono oznaczenia literowe, które wskazują na ważne dla nas parametry przewodu. Ze względu na swoją wysoką uniwersalność najczęściej stosowanym rodzajem przewodów są przewody miedziane. Możliwe są również przewody aluminiowe i przewody stalowe. Oznaczenie materiału przewodu znajduje się przed oznakowaniem konstrukcji kabla.
Oznaczenia literowe dla materiału:
A – Aluminium
F – Stal
Oznaczenie z jakiego materiału została wykonana powłoka jest to pierwsza litera oznaczenia przewodu elektrycznego:
PUR – poliuretan
Y – polwinit
Yn– polwinit uniepalniony
On– guma oponowa
X– polietylen
H– bezhalogen
Gs– Guma silikonowa
Istnieją 3 rodzaje konstrukcji żyły:
D – drut
L – linka
l..g – linka giętka
Materiał, z którego została wykonana izolacja jest następną literą po oznaczeniu konstrukcji żyły:
G – guma
Y – polwinit
H– Bezhalogen
X – polietylen
Gs– Guma silikonowa
2X– polietylen sieciowany
Pozostają jeszcze oznakowania dotyczące budowy przewodu:
a – powłoka z przędzy bawełnianej
b – izolacja odporna na wysoką temperaturę
c – materiał niepalny
d – zwiększona grubość izolacji
p – przewód płaski
u – przewód uzbrojony
n – przewód wyposażony w linkę
Za pomocą tych oznaczeń możemy łatwo rozróżnić rodzaje przewodów elektrycznych. Przydatnym oznaczeniem, na które warto zwrócić uwagę jest również oznaczenie napięcia znamionowego. Niezwykle istotne jest, aby przewód dostosowany był do odpowiedniego napięcia.
Instalacja elektryczna w domu – jakie przewody zastosować?
Miejscem, w którym codziennie mamy styczność z elektrycznością jest nasz dom. Coraz więcej czynności domowych jest wykonywane przez maszyny: pralki, piekarniki, lodówki i inne urządzenia. Urządzenia AGD wykonują swoją pracę coraz lepiej wyręczając nas z nieprzyjemnych obowiązków. Jednak wraz ze wzrostem ich wydajności rośnie również zapotrzebowanie na prąd, a tym samym trzeba zastosować lepsze rodzaje kabli. Jakie przewody będą więc odpowiednie do zasilania naszych domowych urządzeń?
W instalacji domowej stosujemy napięcie 230V prądu zmiennego, które przepływa za pomocą trzech żył:
– kolor brązowy – kolorem brązowym oznacza się przewód fazowy.
– kolor niebieski – przewody oznaczone kolorem niebieskim, są to przewody neutralne oraz uziemione.
– kolor żółto-zielony – jest to przewód ochronny mający za zadanie ochronić człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym.
Oprócz przewodów stworzonych do prądu elektrycznego, które są najczęściej używanym rodzajem kabli w domu, możemy spotkać również przewody przeznaczone do prądu stałego.
Przewody na napięcie stałe dzielą się na dwa następujące przewody:
– kolor czerwony – przewód w kolorze czerwonym odpowiada za przewodzenie prądu z potencjałem dodatnim (+)
– kolor czarny – przewód w kolorze czarnym odpowiada za przewodzenie prądu z potencjałem ujemnym (-)
Przestrzeganie oznaczeń pozwala na odpowiednio dobrane rodzaje przewodów elektrycznych. Nie przestrzeganie zastosowań danych przewodów elektrycznych grozi zwarciem, a w gorszych przypadkach porażeniem, a nawet śmiercią.
Grubość przewodów elektrycznych
Poznaliśmy już wiele parametrów przewodów elektrycznych, które pomogą nam właściwie je dobierać. Jednak rodzaje przewodów elektrycznych oprócz odpowiedniego napięcia znamionowego muszą mieć również odpowiedni przekrój, który umożliwi przepływ odpowiednio dużej ilości prądu. Do zastosowań domowych warto zastosować większy przewód niż minimalny, ponieważ wraz ze zmianą lokatorów lub urządzeń elektrycznych zmienia się zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Pomijając skomplikowane obliczenia można przyjąć, że dla mniejszych urządzeń i długości przewodu odpowiedni będzie przekrój 1,5mm2. Natomiast dla większych urządzeń np. indukcji odpowiednim przewodem będzie 2,5mm2, który dla większości urządzeń będzie w zupełności wystarczający.
Źródło: https://ebudowadomu.pl/