KolejnyRodzial.pl
  • Budowa domu
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Instalacje
  • Ogród
  • Prawo budowlane
  • Wnętrzne
No Result
View All Result
No Result
View All Result
KolejnyRodzial.pl
No Result
View All Result

Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

Monika Doba by Monika Doba
7 kwietnia, 2023
in Budowa domu
Reading Time: 5 mins read
0

Strona główna » Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

Spis treści:

  • Od czego zacząć remont starego domu?
  • Jak ze starego domu zrobić nowy? – Dopełnienie formalności
  • Przebudowa starego domu krok po kroku
    • Kosztorys, rozplanowanie pomieszczeń i ustalenie ewentualnych ścianek działowych
    • Osuszanie ścian
    • Remont elewacji zewnętrznej oraz dachu
    • Wymiana okien i drzwi
    • Położenie nowych instalacji
    • Tynkowanie ścian
    • Wymiana podłóg
    • Aranżacja wnętrza
  • Przebudowa starego domu — czy warto?

Od czego zacząć remont starego domu?

Skoro czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej masz na oku lub w posiadaniu dom, który przeżył już niejedno dziesięciolecie. A w takim przypadku gratuluję — jesteś szczęściarzem! Stare domy mają swój unikalny charakter, a wykonanie w nich remontu może podkreślić ich piękno lub zupełnie zmienić stary dom. Bez względu na to, w którą stronę pójdziesz — musisz sobie uświadomić, że przebudowa starego domu to ciężka praca, na którą składa się wiele etapów. Oczywiste jest, że remont starego domu należy zacząć od jego nabycia. Jeśli masz to już za sobą, możesz śmiało przejść do kolejnych kroków.

Jak ze starego domu zrobić nowy? – Dopełnienie formalności

Prace remontowe należy poprzedzić dopełnieniem formalności. Najczęściej wystarczy zgłosić remont starego domu w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. W ramach takiego pozwolenia dozwolone jest:

  • ocieplenie budynku
  • remont elewacji
  • wymiana wszelkich instalacji
  • wymiana okien
  • remont dachu

Sprawa jednak komplikuje się, kiedy remont domu ma objąć zmianę położenia dachu bądź okien lub założenie instalacji gazowej. Wówczas należy ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Przebudowa starego domu krok po kroku

Formalności dotyczące remontu starego domu załatwione, co dalej?

Kosztorys, rozplanowanie pomieszczeń i ustalenie ewentualnych ścianek działowych

Przebudowa starego domu niesie ze sobą liczne koszty, Przed przystąpieniem do prac należy określić swój budżet, ewentualne możliwości kredytowe i porównać te kwoty z planowanymi wydatkami. Kwoty te będą łatwiejsze do oszacowania, gdy sporządzimy plan remontu starego domu. Przed każdym działaniem niezbędny jest plan prac remontowych. Jest to podstawa do sprawnego przebiegu remontu starego domu. W zależności od stanu budynku plan ten może być bardzo zróżnicowany. Warto więc usiąść, zaprojektować efekt końcowy i zaplanować kolejno czynności, które są niezbędne do jego uzyskania.

Osuszanie ścian

Stare domy, które długo stały nieużywane szczególnie potrzebują solidnego osuszenia ścian oraz podłóg. Wilgoć, która się tam dostała, mogła podniszczyć ściany i podłogi, ale tym zajmiemy się w kolejnych częściach. Do osuszania ścian niezbędny jest specjalny sprzęt. Osuszacze ścian może nabyć każdy na własną rękę. Ceny urządzeń do osuszania ścian oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Jeśli wiesz, że sprzętu użyjesz tylko raz, warto pomyśleć o jego wypożyczeniu z firmy budowlanej.

Remont elewacji zewnętrznej oraz dachu

Formalności załatwione, ściany osuszone, ale nadal po głowie krąży Ci pytanie: jak z tego starego domu zrobić nowy? Dużą rolę odegra tu remont zewnętrznych elementów domu. Dodatkowe ocieplenie, położenie nowej elewacji, wymiana pokrycia dachowego, założenie nowego orynnowania sprawi, że stary dom zyska blask. Ustalenie w pierwszym etapie jak dom będzie wyglądać z zewnątrz, sprawi, że ten krok okaże się prostszy. Jeśli stary dom został pobudowany z cegły — najlepszym sposobem na ocieplenie budynku będzie wykorzystanie odpowiedniej grubości styropianu. W przypadku domów drewnianych lepiej rozważyć położenie wełny mineralnej jednak trzeba pamiętać, że to rozwiązanie jest droższe od wykorzystania styropianu.

Wymiana okien i drzwi

Okna i drzwi zapewne wymagają wymiany w starym domu. Jest to dość prosty krok. Należy po prostu wybrać drzwi i okna w supermarkecie budowlanym lub u innego dostawcy. Firmy najczęściej oferują dostawę produktów pod wskazany adres, dzięki czemu znika nam problem transportu. Jeśli zależy Wam na cięciu kosztów — spróbujcie pozyskać okna i drzwi bezpośrednio od producenta. Może to wymagać więcej wysiłku włożonego w poszukiwania odpowiedniego produktu, ale cena za produkt zapewne okaże się atrakcyjniejsza niż w przypadku zakupów przez pośredników.

Położenie nowych instalacji

Bardzo ważnym etapem remontu starego domu jest położenie nowych instalacji. Krok ten jest szczególnie ważny ze względu na bezpieczeństwo. Stare instalacje często okazują się wadliwe, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru domu. Aby tego uniknąć, należy bezwzględnie wymienić wszystkie instalacje elektryczne.

Tynkowanie ścian

Kiedy instalacje są już wymienione, czas na położenie tynków. Remont starego domu nie może odbyć się bez odświeżenia ścian. Wcześniej wysuszone świetnie nadają się do tego etapu. Aby tynki były idealnie równe, warto skorzystać z usługi specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie dla budynku.

Wymiana podłóg

Wymiana podłóg może nie być konieczna we wszystkich pomieszczeniach. Stare domy często posiadają piękne drewniane parkiety, które warto odświeżyć i nadać im nowe życie! W tym celu należy zeszlifować wierzchnią warstwę drewna cykliniarką oraz pomalować parkiet przeźroczystym lakierem bądź wcześniej dobranym kolorem. W pomieszczeniach, gdzie podłogi są zniszczone przez np. korniki, starą podłogę należy zdjąć i zamontować nową. Można do tego wykorzystać bardzo łatwe w montażu i trwałe w użytkowaniu panele winylowe, piękne płytki podkreślające charakter wnętrza lub zwykłe panele podłogowe. Tu również duże znacznie mają możliwości budżetowe.

Aranżacja wnętrza

Ostatni i chyba najprzyjemniejszy krok — aranżowanie wnętrza starego domu! Rusz wodze wyobraźni, zdobądź się na kreatywność i urządź odświeżone wnętrza po swojemu. Zastanów się jakiego efektu oczekujesz. Czy będzie to dom zaaranżowany w jednym stylu, czy może każde pomieszczenie skryje inną estetykę? Do Ciebie należy decyzja! Możesz też wykorzystać meble, które służyły w starym domu. Po renowacji staną się swego rodzaju wehikułem czasu, który będzie przypominał historię budynku.

Przebudowa starego domu — czy warto?

Na wyżej postawione pytanie już chyba odpowiadać nie musimy. Remont starego domu to piękna inicjatywa. Wymaga to sporego nakładu pieniężnego, ponieważ może sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych, ale efekt, który zyskamy po przebudowaniu, zaskoczy niejednego naszego gościa. Jest to też sposób na kontynuowanie tradycji rodzinnej i zachowanie wspomnień po przodkach na dłuższy czas.

Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://aninbud.pl/

ShareTweetShare
Previous Post

Ogrzewanie kominkiem – co warto wiedzieć?

Next Post

Dom z pustką nad salonem – czy warto się zdecydować?

Monika Doba

Monika Doba

Mam na imię Monika i na moim blogu regularnie publikuję informacje związane z budownictwem. Znajdziesz tutaj porady jak zbudować, wyposażyć i ozdobić swój dom. Ciekawi Cię moje doświadczenie? Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Od lat spełniam marzenia klientów dostarczając im spersonalizowane pod oczekiwania rozwiązania.

Najnowsze treści, które mogą Ci się spodobać

Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje
Budowa domu

Budowa idealnego dachu – dachówki i ich rodzaje

by Monika Doba
11 kwietnia, 2023
0

W trakcie budowy przychodzi czas na wykończenie, zbudowanie dachu, który będzie uwieńczał całą konstrukcję. Budując dach ważne jest zarówno zadbanie...

Read more
Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu – dlaczego jest potrzebny?

7 kwietnia, 2023
Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak się za to zabrać?

7 kwietnia, 2023
Dom z pustką nad salonem - czy warto się zdecydować

Dom z pustką nad salonem – czy warto się zdecydować?

7 kwietnia, 2023
Rodzaje paneli podłogowych - poznaj je wszystkie!

Rodzaje paneli podłogowych – poznaj je wszystkie!

7 kwietnia, 2023
Studnia głębinowa - zbiór najważniejszych informacji

Studnia głębinowa – zbiór najważniejszych informacji

7 kwietnia, 2023
Co brać pod uwagę, chcąc kupić najlepsze okna do domu?

Co brać pod uwagę, chcąc kupić najlepsze okna do domu?

7 kwietnia, 2023
Nowe budownictwo czy stare nieruchomości są lepsze dla środowiska? Ekologiczne domy

Nowe budownictwo czy stare nieruchomości są lepsze dla środowiska? Ekologiczne domy

7 kwietnia, 2023
Next Post
Dom z pustką nad salonem - czy warto się zdecydować

Dom z pustką nad salonem - czy warto się zdecydować?

Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Jakie rośliny wybrać na nowoczesny skalniak w ogrodzie? - stwórz swój projekt

Jakie rośliny wybrać na nowoczesny skalniak w ogrodzie? - stwórz swój projekt

Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje

Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje

Please login to join discussion

Sprawdź nasze
inne publikacje

Kolor morski – jak wygląda i z czym łączyć morskie odcienie we wnętrzach?

Kolor morski – jak wygląda i z czym łączyć morskie odcienie we wnętrzach
by Monika Doba
14 stycznia, 2022
0

Paleta kolorów morskich i jak z niej korzystać Morska paleta kolorów to zestaw kolorów, których możesz używać do tworzenia różnego...

Read more

Fuksja – kolor idealny nie tylko do odważnych wnętrz

Fuksja – kolor idealny nie tylko do odważnych wnętrz
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

Nowa definicja fuksji w 2022 roku Fuksja będzie nowym kolorem w 2022 roku. Będzie się różnić od obecnych kolorów tęczy,...

Read more

Jaki stół wybrać do małego salonu: okrągły, prostokątny czy rozkładany?

Jaki stół wybrać do małego salonu okrągły, prostokątny czy rozkładany
by Monika Doba
14 stycznia, 2022
0

Który stół wybrać do małego salonu: wskazówki, jak dokonać właściwego wyboru Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy...

Read more

Podstawowe programy do projektowania mebli

Podstawowe programy do projektowania mebli
by Monika Doba
28 maja, 2022
0

Nie ma wnętrza bez mebli. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje to coś, stanowią one element wyróżniający, a także wpływają na estetykę....

Read more

Jak zaaranżować kuchnię – pomysł na ścianę nad blatem

Jak zaaranżować kuchnię – pomysł na ścianę nad blatem
by Monika Doba
28 maja, 2022
0

W kuchni wciąż często kładzie się na ścianie płytki. Jednak coraz więcej osób przełamuje ten trend, stawiając na zupełnie inne...

Read more

Basen w ogrodzie – koszt, pozwolenie, akcesoria

Basen w ogrodzie - koszt, pozwolenie, akcesoria
by Monika Doba
7 kwietnia, 2023
0

Basen w ziemi Prywatny basen w ogrodzie to luksus, na który pozwala sobie coraz większa ilość osób. Latem jest to...

Read more

Piękne i smukłe drzewo

Piękne i smukłe drzewo
by Monika Doba
26 sierpnia, 2022
0

Świerk syberyjski jest efektowny Jest to drzewo do każdego ogrodu. Jak wygląda świerk? Jest to wysokie i smukłe drzewo, iglaste, występujące na dużych...

Read more

Wyposażenie mieszkania – lista 11 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Wyposażenie mieszkania – lista 11 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
by Monika Doba
17 stycznia, 2022
0

Niezbędny przewodnik po domowym wyposażeniu— 11 niezbędnych rzeczy Niezbędny przewodnik po akcesoriach domowych to przewodnik, który zawiera 11 niezbędnych elementów...

Read more

Najnowsze komentarze

    Facebook Twitter

    Nowoczesny portal budowlany

    Sprawdź aktualności ze świata budownictwa na

    © 2022 kolejnyrozdzial.pl


    Redakcja:

    Monika Doba

    Budownictwo i Ogród - Easydom.pl Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady

    Kontakt

    Polityka prywatności

    Redakcja

    • Wnętrzne
    • Dom
    • Budowa domu
    • Ogród
    • Prawo budowlane
    • Instalacje
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Kontakt
    • Redakcja