Dom z antresolą to ciekawy przykład wykorzystania maksymalnie wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych — zazwyczaj tych parterowych. Projekty budynków z antresolą to świetne rozwiązanie dla problematycznych działek, które są małe i wąskie. Pustka nad salonem zwiększa wolną przestrzeń w domu, dzięki umieszczeniu na antresoli na przykład wygodnego materaca do spania.
Jeśli dom parterowy wydaje nam się zbyt niewielką opcją, by spełnić oczekiwania zamieszkałych osób, które dotyczą powierzchni mieszkalnej? Rozwiązaniem tej zagwozdki może być wprowadzenie ciekawego elementu konstrukcyjnego — czyli antresoli. W tym artykule opowiemy o tym rozwiązaniu nieco więcej i rozważymy, dlaczego warto mieć dom z antresolą.
Antresola nad salonem – charakterystyka
Wysokie pomieszczenia w domach i mieszkaniach pozwalają na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni na antresolę. To bardzo prosty sposób na zaoszczędzenie miejsca, ponieważ wystarczy odpowiednia konstrukcja, (przykładowo drewniana), by w domach o niewielkiej powierzchni otrzymać większą przestrzeń użytkową. Dzięki temu osiągamy dodatkowy metraż użytkowy, który najczęściej przeznacza się na część sypialnią dla domowników lub gości.
Jaka jest charakterystyka mieszkania z antresolą? Projekty takich obiektów uwzględniają wysokie na minimum 4,5 metra pomieszczenia. Właśnie ta wysokość pozwoli wybudować dodatkowo antresolę, której odległość od stropu będzie wynosiła przynajmniej 2 metry.
Jednak zależnie od tego, w jakim celu buduje się antresolę, jej minimalne wymiary mogą być inne. Kiedy chcemy uczynić ją przestrzenią użytkową, czyli mieszkalną, zaplanujmy ją na dostosowaną do swoich potrzeb wysokość. Z kolei, jeśli ta przestrzeń będzie służyła wyłącznie do spania — powinno wystarczyć 1,2 metra. Wtedy nie będziemy musieli wyposażać ją w pełnowymiarowe łóżko, a zupełnie wystarczający będzie dobrej jakości materac podłogowy. W projektach domów z antresolą możemy zaobserwować, że bywa ona niezależnym pomieszczeniem czy nawet piętrem z osobnymi pokojami.
Pustka nad salonem daje możliwość zbudowania antresoli. Zwróćmy uwagę na to, że często jest ona dołączana zarówno do małych, jak i wysokich pomieszczeń. Na konstrukcję antresoli składa się płaszczyzna podłogowa, słupy nośne, a także belki podtrzymujące.
Antresola nad salonem i jej funkcje
Jeśli wciąż rozważamy wybudowanie pustki nad salonem w celu zrobienia antresoli? Warto wspomnieć, że może ona zarówno odgrywać rolę ciekawego elementu dekoracyjnego, jak i pomóc w zaaranżowaniu nadprogramowej sypialni dla gości, gabinetu, czy pokoju dla dziecka.
Antresola może z powodzeniem stać się naszą sypialnią, która otworzy możliwość lepszego wykorzystania zaoszczędzonej przestrzeni. Dodatkowy pokój można przeznaczyć na zupełnie inne cele. W przypadku dość niskich antresol, mogą one pełnić rolę schowka, pomieszczenia gospodarczego, garderoby, spiżarni, czy nawet biblioteczki. Jeśli zaplanujemy także schody na antresolę, może być ona pokojem wypoczynkowym lub pokojem zabaw dziecięcych.
Pustka nad salonem to doskonałe rozwiązanie, by zaspokoić wciąż rosnące potrzeby rodziny. Nie ma żadnych wątpliwości, że antresola jest często stosowanym rozwiązaniem przez architektów, pozwalającym, które ułatwia rozdzielenie części sypialnianej od strefy rekreacyjnej
Dom z pustką nad salonem – co warto wiedzieć?
Definicja antresoli rozpisana jest szczegółowo Rozporządzaniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Uznana jest tam za górną część kondygnacji lub pomieszczenia, znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim.
Antresola to z definicji przestrzeń niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego ją wydzielono. Prawo budowlane głosi, że powinna być ona mniejsza od całkowitej powierzchni kondygnacji. Jej wysokość nie powinna też być niższa niż 2 metry, by możliwe było stanie w tym miejscu w pozycji wyprostowanej.
Ponadto, jeśli taka antresola nie pełni tylko roli miejsca do spania dla 1–2 domowników, a będzie korzystała z niej większa liczba osób — czyli 10 osób i więcej, musi mieć ona odpowiednio wysoki strop.
Przepisy Prawa budowlanego mówi też o tym, że konstrukcja nośna antresoli musi spełniać wymagania określone dla klasy D odporności pożarowej. Oznacza to, że zabudowa musi być wykonana z materiałów trwałych i niestwarzających zagrożenia. Ponadto powinna być zakotwiczona w ścianach nośnych budynku mieszkalnego. Warto wiedzieć, że prawo dopuszcza ewentualnie postawienie antresoli na stropie w taki sposób, aby posiadała odpowiednią ilość punktów podparcia.
Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://easydom.pl/