Od czego zacząć remont starego domu?
Skoro czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej masz na oku lub w posiadaniu dom, który przeżył już niejedno dziesięciolecie. A w takim przypadku gratuluję — jesteś szczęściarzem! Stare domy mają swój unikalny charakter, a wykonanie w nich remontu może podkreślić ich piękno lub zupełnie zmienić stary dom. Bez względu na to, w którą stronę pójdziesz — musisz sobie uświadomić, że przebudowa starego domu to ciężka praca, na którą składa się wiele etapów. Oczywiste jest, że remont starego domu należy zacząć od jego nabycia. Jeśli masz to już za sobą, możesz śmiało przejść do kolejnych kroków.
Jak ze starego domu zrobić nowy? – Dopełnienie formalności
Prace remontowe należy poprzedzić dopełnieniem formalności. Najczęściej wystarczy zgłosić remont starego domu w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. W ramach takiego pozwolenia dozwolone jest:
- ocieplenie budynku
- remont elewacji
- wymiana wszelkich instalacji
- wymiana okien
- remont dachu
Sprawa jednak komplikuje się, kiedy remont domu ma objąć zmianę położenia dachu bądź okien lub założenie instalacji gazowej. Wówczas należy ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Przebudowa starego domu krok po kroku
Formalności dotyczące remontu starego domu załatwione, co dalej?
Kosztorys, rozplanowanie pomieszczeń i ustalenie ewentualnych ścianek działowych
Przebudowa starego domu niesie ze sobą liczne koszty, Przed przystąpieniem do prac należy określić swój budżet, ewentualne możliwości kredytowe i porównać te kwoty z planowanymi wydatkami. Kwoty te będą łatwiejsze do oszacowania, gdy sporządzimy plan remontu starego domu. Przed każdym działaniem niezbędny jest plan prac remontowych. Jest to podstawa do sprawnego przebiegu remontu starego domu. W zależności od stanu budynku plan ten może być bardzo zróżnicowany. Warto więc usiąść, zaprojektować efekt końcowy i zaplanować kolejno czynności, które są niezbędne do jego uzyskania.
Osuszanie ścian
Stare domy, które długo stały nieużywane szczególnie potrzebują solidnego osuszenia ścian oraz podłóg. Wilgoć, która się tam dostała, mogła podniszczyć ściany i podłogi, ale tym zajmiemy się w kolejnych częściach. Do osuszania ścian niezbędny jest specjalny sprzęt. Osuszacze ścian może nabyć każdy na własną rękę. Ceny urządzeń do osuszania ścian oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Jeśli wiesz, że sprzętu użyjesz tylko raz, warto pomyśleć o jego wypożyczeniu z firmy budowlanej.
Remont elewacji zewnętrznej oraz dachu
Formalności załatwione, ściany osuszone, ale nadal po głowie krąży Ci pytanie: jak z tego starego domu zrobić nowy? Dużą rolę odegra tu remont zewnętrznych elementów domu. Dodatkowe ocieplenie, położenie nowej elewacji, wymiana pokrycia dachowego, założenie nowego orynnowania sprawi, że stary dom zyska blask. Ustalenie w pierwszym etapie jak dom będzie wyglądać z zewnątrz, sprawi, że ten krok okaże się prostszy. Jeśli stary dom został pobudowany z cegły — najlepszym sposobem na ocieplenie budynku będzie wykorzystanie odpowiedniej grubości styropianu. W przypadku domów drewnianych lepiej rozważyć położenie wełny mineralnej jednak trzeba pamiętać, że to rozwiązanie jest droższe od wykorzystania styropianu.
Wymiana okien i drzwi
Okna i drzwi zapewne wymagają wymiany w starym domu. Jest to dość prosty krok. Należy po prostu wybrać drzwi i okna w supermarkecie budowlanym lub u innego dostawcy. Firmy najczęściej oferują dostawę produktów pod wskazany adres, dzięki czemu znika nam problem transportu. Jeśli zależy Wam na cięciu kosztów — spróbujcie pozyskać okna i drzwi bezpośrednio od producenta. Może to wymagać więcej wysiłku włożonego w poszukiwania odpowiedniego produktu, ale cena za produkt zapewne okaże się atrakcyjniejsza niż w przypadku zakupów przez pośredników.
Położenie nowych instalacji
Bardzo ważnym etapem remontu starego domu jest położenie nowych instalacji. Krok ten jest szczególnie ważny ze względu na bezpieczeństwo. Stare instalacje często okazują się wadliwe, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru domu. Aby tego uniknąć, należy bezwzględnie wymienić wszystkie instalacje elektryczne.
Tynkowanie ścian
Kiedy instalacje są już wymienione, czas na położenie tynków. Remont starego domu nie może odbyć się bez odświeżenia ścian. Wcześniej wysuszone świetnie nadają się do tego etapu. Aby tynki były idealnie równe, warto skorzystać z usługi specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie dla budynku.
Wymiana podłóg
Wymiana podłóg może nie być konieczna we wszystkich pomieszczeniach. Stare domy często posiadają piękne drewniane parkiety, które warto odświeżyć i nadać im nowe życie! W tym celu należy zeszlifować wierzchnią warstwę drewna cykliniarką oraz pomalować parkiet przeźroczystym lakierem bądź wcześniej dobranym kolorem. W pomieszczeniach, gdzie podłogi są zniszczone przez np. korniki, starą podłogę należy zdjąć i zamontować nową. Można do tego wykorzystać bardzo łatwe w montażu i trwałe w użytkowaniu panele winylowe, piękne płytki podkreślające charakter wnętrza lub zwykłe panele podłogowe. Tu również duże znacznie mają możliwości budżetowe.
Jeśli interesuje Cię cyklinowanie podłóg poznaj ofertę na https://cyklinowaniewarszawa.com/lakirovka.html
Aranżacja wnętrza
Ostatni i chyba najprzyjemniejszy krok — aranżowanie wnętrza starego domu! Rusz wodze wyobraźni, zdobądź się na kreatywność i urządź odświeżone wnętrza po swojemu. Zastanów się jakiego efektu oczekujesz. Czy będzie to dom zaaranżowany w jednym stylu, czy może każde pomieszczenie skryje inną estetykę? Do Ciebie należy decyzja! Możesz też wykorzystać meble, które służyły w starym domu. Po renowacji staną się swego rodzaju wehikułem czasu, który będzie przypominał historię budynku.
Przebudowa starego domu — czy warto?
Na wyżej postawione pytanie już chyba odpowiadać nie musimy. Remont starego domu to piękna inicjatywa. Wymaga to sporego nakładu pieniężnego, ponieważ może sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych, ale efekt, który zyskamy po przebudowaniu, zaskoczy niejednego naszego gościa. Jest to też sposób na kontynuowanie tradycji rodzinnej i zachowanie wspomnień po przodkach na dłuższy czas.
Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://aninbud.pl/