KolejnyRodzial.pl
  • Budowa domu
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Instalacje
  • Ogród
  • Prawo budowlane
  • Wnętrzne
No Result
View All Result
No Result
View All Result
KolejnyRodzial.pl
No Result
View All Result

Poradnik dotyczący układania paneli podłogowych

Monika Doba by Monika Doba
27 stycznia, 2024
in Budowa domu
Reading Time: 4 mins read
0

Obecne rozwiązania dotyczące paneli podłogowych pozwalają na samodzielne ich ułożenie. Panele są w większości laminowane i mają specjalne wpusty, które umożliwiają wykonanie prac bez pomocy specjalisty. Jak układać panele podłogowe?

Spis treści:

Toggle
  • Układanie paneli podłogowych 
  • Jak położyć panele podłogowe? – odpowiednie przygotowanie posadzki
  • Jak się kładzie panele podłogowe? – krok po kroku
  • Układanie paneli podłogowych – krok pierwszy
  • Układanie warstwy izolacyjnej – krok drugi
  • Krok trzeci czyli układanie paneli podłogowych
  • Listwy podłogowe – krok czwarty

Układanie paneli podłogowych 

Pierwszą czynnością związaną z instalacją paneli podłogowych jest dokładne przygotowanie pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. W tym przypadku powinna być wykonana wylewka. Co więcej, na suficie oraz ścianach muszą być zakończone prace wykończeniowe. Dotyczy to położenia tynku, gruntowania ścian, a także usunięcie wszelkich nierówności. 

Jak położyć panele podłogowe? – odpowiednie przygotowanie posadzki

Następna czynność, która niezbędna przy układaniu paneli podłogowych to właściwe przygotowanie posadzki – Odkrycie jest wynikiem pracy zespołu portalu https://mebleramadan.pl. W tym przypadku warto położyć warstwę izolacyjną. To sprawi, że podłoga będzie cieplejsza. Ważne jest również to, że straty ciepła będą dużo niższe. Pamiętajmy o tym, żeby dokładnie wyrównać posadzkę betonową. Pyłki i zanieczyszczenia mogą skutecznie pogorszyć jakość montażu. W celu wyrównania posadzki wykorzystujemy specjalne narzędzia, a także papier ścierny. Zaprawę betonową wykorzystujemy do uzupełnienia powstałych ubytków. Analizując ofertę rynkową, zauważymy, że zdecydowanie najlepszym podkładem jest filc lub folia. Jako warstwę akustyczną warto wybrać piankę polipropylenową. 

Warto zajrzeć także:  Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

Jak się kładzie panele podłogowe? – krok po kroku

Panele podłogowe powinniśmy układać równolegle względem najdłuższego boku pomieszczenia. Instalacje paneli rozpoczynamy od pozostawienia ich przez dobę w określonym lokalu. Dzięki temu tworzywo przyzwyczai do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, aby pozostawić szczeliny dylatacyjne przy ścianach (szerokość około 1 centymetr). Układanie podłogi, przeprowadzamy wzdłuż jednej ściany tworząc wyłącznie jeden pas. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w którą stronę będą przebiegać nasze prace. Obecne rozwiązania mają innowacyjne złącza, które bardzo łatwo się łączą. Pamiętajmy o tym, że instalacja paneli przy samej ścianie związana jest z obcięciem „piór”, gdyż jest to komponent niepotrzebny. 

Układamy pasów, aż do chwili, gdy uda nam się dojść do przeciwległej ściany. Zdarza się, że podczas tych prac musimy przyciąć pewne komponenty. W związku z tym musimy dobrze wszystko wymierzyć. To pozwoli nam zachować optymalne właściwości stylistyczne podłogi. Gdy chcemy układać panele na ogrzewaniu podłogowym musimy zobaczyć, czy producent nie ma ku temu przeciwwskazań. Bardzo często zaleca się przegrzewanie pomieszczenia z wykorzystaniem podłogówki. W ten sposób uzyskujemy wspaniałe warunki do instalacji paneli, przede wszystkim tych, które wyprodukowane są z litego drewna. 

jak układać panele podłogowe

Układanie paneli podłogowych – krok pierwszy

Gdy chcemy prawidłowo zamontować panele podłogowe, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Wykorzystuje się między innymi miarę, gumowy młotek, klocki dystansujące, pilarka, piła, chroniący klocek, który zapewnia panelom ochronę trakcie ich dobijania, 

Warto zajrzeć także:  Fugi do łazienki – jakie powinny być? Wszystko, co musisz wiedzieć o fudze do łazienki

Musimy pamiętać o tym, żeby pozostawić laminowane panele podłogowe w rozciętych paczkach. Dzięki temu zadbamy o dopływ powietrza. To sprawi, że nie będą one się wyginały podczas użytkowania. 

Cała powierzchnia, na której chcemy ułożyć panele, musi być wypoziomowana i oczyszczona z kurzu, a także wszelkich zanieczyszczeń. Wyboje mogą przyczynić się do powstania wybrzuszeń na podłodze. 

Na początku musimy dobrze rozplanować ułożenie desek. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego rozbierania podłogi. Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy od rogu wnętrza. Pierwszy panel umieszczamy piórem do ściany.

Układanie warstwy izolacyjnej – krok drugi

Gdy nasze podłoże jest dobrze przygotowane, musimy nałożyć folię bądź piankę polipropylenową, która stanowi izolację akustyczną. Znacznie ułatwimy sobie pracę, gdy przykleimy folię do podłoża i wykorzystamy dwustronną taśmę samoprzylepną. Oczywiście, gdy układamy panele na starej podłodze, która jest już izolowana od spodu, nie stosujemy już dodatkowej izolacji. 

Krok trzeci czyli układanie paneli podłogowych

Najlepsze rozwiązanie to wykorzystanie podłogi pływającej. W tym przypadku deski nie stykają się ze ścianami. Szczeliny między panelami mają natomiast szerokość od 10 do 15 centymetrów. Dzięki temu nasza podłoga swobodnie pracuje przy zmianach wilgotności oraz temperatury. Tak jak to zostało już podkreślone, układanie paneli rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Pierwsze deski kierujemy piórem do ściany. Następne wzdłuż krótszego boku tego pierwszego. Pamiętajmy o tym, że panele w kolejnym rzędzie muszą rozpoczynać się w połowie długości komponentu z poprzedniego rzędu. Powinny być ułożone na zakładkę. To sprawi, że uzyskamy stabilniejszą konstrukcję. W taki sposób układamy kolejne rzędy i docieramy do przeciwległej ściany. Może tak się zdarzyć, że ostatni rząd desek będzie wymagał docięcia. 

Warto zajrzeć także:  Ile kosztuje ocieplenie domu? Styropian kontra wełna mineralna

Listwy podłogowe – krok czwarty

Po skończonej pracy przystępujemy do zamontowania listw podłogowych. Montaż listw wymaga od nas większej wprawy. Gdy mamy do czynienia z podłogą pływającą listwy mocujemy bezpośrednio do ściany, na łączeniu ściany z podłogą.

ShareTweetShare
Previous Post

Poziomki – jak sadzić, uprawiać i dlaczego warto

Next Post

Podstawowe programy do projektowania mebli

Monika Doba

Monika Doba

Mam na imię Monika i na moim blogu regularnie publikuję informacje związane z budownictwem. Znajdziesz tutaj porady jak zbudować, wyposażyć i ozdobić swój dom. Ciekawi Cię moje doświadczenie? Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Od lat spełniam marzenia klientów dostarczając im spersonalizowane pod oczekiwania rozwiązania.

Najnowsze treści, które mogą Ci się spodobać

Jak skutecznie zabezpieczyć wykopy: rodzaje systemów szalunkowych
Budowa domu

Jak skutecznie zabezpieczyć wykopy: rodzaje systemów szalunkowych

by Monika Doba
14 maja, 2024
0

Wykopy stanowią kluczowy element wielu prac budowlanych, a ich odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne dla ochrony pracowników i zapewnienia sprawnego...

Read more
Styropian vs wełna mineralna - czym ocieplać?

Styropian vs wełna mineralna – czym ocieplać?

5 kwietnia, 2024
Jak wybrać usługi geodezyjne?

Jak wybrać usługi geodezyjne?

28 grudnia, 2023

Czym kierować się przy doborze okien do domu na obrzeżach miasta?

31 sierpnia, 2023

Wybór materiałów budowlanych na nowoczesny dom

22 sierpnia, 2023
Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje

Budowa idealnego dachu – dachówki i ich rodzaje

11 kwietnia, 2023
Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu – dlaczego jest potrzebny?

7 kwietnia, 2023
Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak się za to zabrać?

7 kwietnia, 2023
Next Post
Podstawowe programy do projektowania mebli

Podstawowe programy do projektowania mebli

Podstawowe informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Podstawowe informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Podstawowe elementy uwzględniane podczas wykonywania fundamentów

Podstawowe elementy uwzględniane podczas wykonywania fundamentów

Podstawowe aspekty poruszane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych

Podstawowe aspekty poruszane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych

Po zimie nadchodzi wiosna

Po zimie nadchodzi wiosna

Please login to join discussion

Sprawdź nasze
inne publikacje

Pomysł na małą sypialnię. 10 inspirujacych pomysłów na funkcjonalną i przytulną sypialnię

Pomysł na małą sypialnię. 10 inspirujacych pomysłów na funkcjonalną i przytulną sypialnię
by Monika Doba
14 stycznia, 2022
0

10 ciekawych sposobów na przeprojektowanie małej sypialni 10 ciekawych sposobów na przeprojektowanie małej sypialni Sypialnia jest jednym z najważniejszych i...

Read more

Wyposażenie garderoby – 8 rzeczy, które musisz mieć w swojej garderobie

Wyposażenie garderoby – 8 rzeczy, które musisz mieć w swojej garderobie
by Monika Doba
3 stycznia, 2024
0

8 niezbędnych przedmiotów w Twojej garderobie Ten artykuł opowiada o 8 podstawowych elementach Twojej garderoby, którymi są nie tylko ubrania,...

Read more

Jak doświetlić skosy? – skorzystaj z porad

Jak doświetlić skosy? - skorzystaj z porad
by Monika Doba
13 stycznia, 2022
0

Kompletny przewodnik po oświetleniu skosów Skośne oświetlenie to doskonały sposób na stworzenie nastroju na zdjęciach. Mogą służyć do podkreślenia tematu...

Read more

Jak wyczyścić dno basenu? 5 sposobów na czyszczenie dna basenu

Jak wyczyścić dno basenu 5 sposobów na czyszczenie dna basenu
by Monika Doba
12 stycznia, 2024
0

Jak wyczyścić dno basenu, 5 sposobów Dno basenu może być pożywką dla bakterii, glonów i innych zanieczyszczeń. Jeśli chcesz, aby...

Read more

Jaki kolor ścian do białych mebli?

Jaki kolor ścian do białych mebli
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

Kolor ścian białych mebli: jak wybrać Częstym pytaniem jest kolor ścian białych mebli. Odpowiedź jest taka, że zależy to od...

Read more

​Widlak elektryczny – poznaj ten model wózka widłowego

​Widlak elektryczny – poznaj ten model wózka widłowego
by Monika Doba
15 marca, 2024
0

Widlak elektryczny to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych wózków widłowych spalinowych, oferująca szereg zalet zarówno w zakresie ekonomii użytkowania, jak i...

Read more

Szafa na całą ścianę – jaka sprawdzi się w sypialni i salonie? Przegląd rozwiązań

Szafa na całą ścianę – jaka sprawdzi się w sypialni i salonie Przegląd rozwiązań
by Monika Doba
26 sierpnia, 2024
0

Nieoficjalny przewodnik po stylowych rozwiązaniach do przechowywania garderoby do każdego pomieszczenia w domu Szafa to pomieszczenie, na które trzeba zwrócić...

Read more

Szamba ekologiczne – pierwszy krok do eko życia w Twoim domu

Szamba ekologiczne - pierwszy krok do eko życia w Twoim domu
by Monika Doba
23 października, 2023
0

Czy chcesz wnieść swój wkład w ratowanie środowiska? Zastanów się nad zastosowaniem szamba ekologicznego w swoim domu — dzięki niemu...

Read more

Najnowsze komentarze

    Facebook Twitter

    Nowoczesny portal budowlany

    Sprawdź aktualności ze świata budownictwa na

    © 2022 kolejnyrozdzial.pl


    Redakcja:

    Monika Doba

    Budownictwo i Ogród - Easydom.pl Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady

    Kontakt

    Polityka prywatności

    Redakcja

    Struktura witryny

    • Wnętrzne
    • Dom
    • Budowa domu
    • Ogród
    • Prawo budowlane
    • Instalacje
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Kontakt
    • Redakcja
    • Struktura witryny