W pewnym momencie życia dochodzimy do wniosku, że nadszedł czas na budowę domu. Czy jesteś tuż po ślubie i marzysz o uwiciu wspólnego gniazdka, czy też planujesz uciec od zgiełku miasta na emeryturze, przyda Ci się kilka wskazówek. Bo owszem, w Twojej głowie kształtuje się coś na podobiznę planu, a w portfelu znajduje się odpowiednia suma pieniędzy, ale co, jak, gdzie i po co… To już inna sprawa. Zobacz więc, jak krok po kroku przebrnąć przez początki budowy domu.
Nieformalne przygotowania przed budową
Co przez to rozumiem? Możesz takie przygotowania uczynić samodzielnie – nie są one zbyt skomplikowane, ale konieczne, żeby pójść dalej. Wszystko należy robić z głową! Takie drobne przygotowania to przede wszystkim:
- Decyzja o miejscu budowy – istnieje wiele stron internetowych, na których znaleźć można oferty sprzedaży działek budowlanych, jeśli natomiast potrzebujesz pomocy eksperta, wielu agentów nieruchomości tylko czeka, aby pokazać Ci najlepsze posiadłości. Musisz się na którąś zdecydować, bo od jej parametrów może zależeć wielkość i projekt domu.
- Wyobrażenie o kształcie budynku i rozkładzie pomieszczeń – ilość pokoi, pięter, wielkość łazienki i kuchni, a nawet rodzaj ogrzewania. Projekt domu możesz z powodzeniem kupić od architekta i będzie on z pewnością doskonały, ale warto mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, czego tak naprawdę oczekujesz. Ułatwi to zadanie Tobie i jemu. Poza tym, czyż w budowie domu najlepsze nie jest to, że możesz swoje marzenie przeobrazić w rzeczywistość?
- Obliczenie kosztów budowy – chociaż każdy szanujący się architekt poda Ci bardziej dokładne sumy, warto z góry zaplanować wydatki. Pomoże to w rozsądny sposób dysponować funduszem, dzięki czemu zapobiegniesz sytuacji, w której z braku środków będzie trzeba wstrzymać budowę.
Podobnych przygotowań może być oczywiście więcej, wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz potrzeb. Nikt Ci przecież nie zabroni wybrać paneli podłogowych, zanim jeszcze zajmiesz się sprawami urzędowymi. A jeśli o tym mowa…
Formalności związane z budową domu
Jak każde większe przedsięwzięcie, również budowa domu wiąże się z papierkową robotą. Wiadomo, że poczekalnie w urzędach nie zapewniają ciekawych rozrywek, aby więc skrócić pobyt w nich do minimum, dowiedz się, jakie dokumenty będą konieczne:
- Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z: czterema egzemplarzami projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których wymagają przepisy szczególne. Konieczne będzie też zaświadczenie wydane przez izbę samorządu zawodowego, które potwierdzi wpis projektanta/projektantów projektu budowlanego na listę członków izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu.
- Oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
- Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jest to absolutne minimum, aby ruszyć sprawę do przodu. Oczywiście wcześniej należy kupić działkę budowlaną oraz projekt domu, bez których wszelkie działania będą bezpodstawne.
Czy wiesz, że…… nie każda budowa wymaga pozwolenia? Niektóre obiekty wystarczy zgłosić do Starostwa jako planowane do budowy. Co prawda Starosta ma 30 dni na odrzucenie zgłoszenia, ale może to zaoszczędzić sporo Twojego czasu i nerwów. Zapytaj architekta, czy Twój projekt spełnia warunki umożliwiające skorzystanie ze zgłoszenia!
A więc podsumowując:
Krok 1. Zbierz odpowiednie środki i zaplanuj wstępnie ich zużytkowanie. Nawet jeśli zazwyczaj nie planujesz finansów, tym razem warto zrobić wyjątek. Sporządzenie takiego niezobowiązującego kosztorysu uratowało wielu inwestorów przed złymi decyzjami.
Krok 2. Wybierz miejsce! Prawdopodobnie już od jakiegoś czasu wiesz, gdzie Twój dom powinien stać. Jeśli tak, wystarczy kupić działkę i brać się do roboty. Jeśli jednak wciąż się wahasz, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Pokaże Ci wiele ofert, których nie znajdziesz w Internecie, a przy tym doradzi, która z nich najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań. Nie zapomnij też załatwić oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane!
Krok 3. Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz po swoim domu. Spędzisz w nim sporo czasu, warto więc zatroszczyć się o każdy szczegół, żeby później nie żałować. Istotna jest nawet ilość sprzętu kuchennego, jakiego używasz na co dzień. Pomyśl, ile zajmie miejsca w kuchni, zaplanuj elektrykę i hydraulikę z tym związaną… Wszystko jest ważne! Architekt zada Ci mnóstwo pytań, warto mieć przygotowaną odpowiedź. Przy okazji, powinien pomóc Ci w zebraniu wszystkich koniecznych dokumentów. Zapytaj go o to, co Cię interesuje – powinien rozwiać wszelkie obawy!
Krok 4. I tak oto przechodzimy do końca naszej listy. Masz już działkę, masz projekt i pomoc architekta, teraz zbierz wszystkie potrzebne dokumenty i staw się w Starostwie Powiatowym, aby jak najszybciej zacząć budowę swojego domu!
Rozpoczęcie budowy domu najchętniej odkładalibyśmy w nieskończoność, pewni, że wiąże się to z ogromnym stresem i zatrważającą ilością spraw do załatwienia. Nie będę kłamać: dokładnie tak może być. Jednak patrząc na to w formie czterech niezbyt skomplikowanych kroków, dużo łatwiej zdecydować się na spełnienie tego marzenia. A więc, czy właśnie rozpoczęło się Twoje małżeńskie życie, emerytura? Być może jest to czas, aby spełnić to marzenie?
Pamiętaj również, aby zorientować się wśród systemów bezpieczeństwa. Montaż profesjonalnych systemów bezpieczeństwa. Kompleksowa obsługa firm oraz domów.
https://rufexpro.com/
Masz pytania? Chciałbyś podzielić się własnymi doświadczeniami? Nie zapomnij zostawić komentarza!