KolejnyRodzial.pl
  • Dom
    • Budowa domu
    • Wnętrzne
    • Instalacje
  • Fotowoltaika
  • Ogród
  • Prawo budowlane
  • Inne
  • Kontakt
  • Redakcja
No Result
View All Result
No Result
View All Result
KolejnyRodzial.pl
No Result
View All Result

Od czego zacząć budowę domu?

Monika Doba by Monika Doba
13 marca, 2024
in Budowa domu
Reading Time: 5 mins read
0

W pewnym momencie życia dochodzimy do wniosku, że nadszedł czas na budowę domu. Czy jesteś tuż po ślubie i marzysz o uwiciu wspólnego gniazdka, czy też planujesz uciec od zgiełku miasta na emeryturze, przyda Ci się kilka wskazówek. Bo owszem, w Twojej głowie kształtuje się coś na podobiznę planu, a w portfelu znajduje się odpowiednia suma pieniędzy, ale co, jak, gdzie i po co… To już inna sprawa. Zobacz więc, jak krok po kroku przebrnąć przez początki budowy domu.

Spis treści:

Toggle
  • Nieformalne przygotowania przed budową
  • Formalności związane z budową domu
    • A więc podsumowując:

Nieformalne przygotowania przed budową

Co przez to rozumiem? Możesz takie przygotowania uczynić samodzielnie – nie są one zbyt skomplikowane, ale konieczne, żeby pójść dalej. Wszystko należy robić z głową! Takie drobne przygotowania to przede wszystkim:

  • Decyzja o miejscu budowy – istnieje wiele stron internetowych, na których znaleźć można oferty sprzedaży działek budowlanych, jeśli natomiast potrzebujesz pomocy eksperta, wielu agentów nieruchomości tylko czeka, aby pokazać Ci najlepsze posiadłości. Musisz się na którąś zdecydować, bo od jej parametrów może zależeć wielkość i projekt domu.
  • Wyobrażenie o kształcie budynku i rozkładzie pomieszczeń – ilość pokoi, pięter, wielkość łazienki i kuchni, a nawet rodzaj ogrzewania. Projekt domu możesz z powodzeniem kupić od architekta i będzie on z pewnością doskonały, ale warto mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, czego tak naprawdę oczekujesz. Ułatwi to zadanie Tobie i jemu. Poza tym, czyż w budowie domu najlepsze nie jest to, że możesz swoje marzenie przeobrazić w rzeczywistość? 
  • Obliczenie kosztów budowy – chociaż każdy szanujący się architekt poda Ci bardziej dokładne sumy, warto z góry zaplanować wydatki. Pomoże to w rozsądny sposób dysponować funduszem, dzięki czemu zapobiegniesz sytuacji, w której z braku środków będzie trzeba wstrzymać budowę. 
Warto zajrzeć także:  Jaką wełnę na poddasze powinniśmy zastosować, aby najlepiej spełniała swoją funkcję?

Podobnych przygotowań może być oczywiście więcej, wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz potrzeb. Nikt Ci przecież nie zabroni wybrać paneli podłogowych, zanim jeszcze zajmiesz się sprawami urzędowymi. A jeśli o tym mowa…

Formalności związane z budową domu

Jak każde większe przedsięwzięcie, również budowa domu wiąże się z papierkową robotą. Wiadomo, że poczekalnie w urzędach nie zapewniają ciekawych rozrywek, aby więc skrócić pobyt w nich do minimum, dowiedz się, jakie dokumenty będą konieczne: 

  1. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z: czterema egzemplarzami projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których wymagają przepisy szczególne. Konieczne będzie też zaświadczenie wydane przez izbę samorządu zawodowego, które potwierdzi wpis projektanta/projektantów projektu budowlanego na listę członków izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu.
  2. Oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  3. Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jest to absolutne minimum, aby ruszyć sprawę do przodu. Oczywiście wcześniej należy kupić działkę budowlaną oraz projekt domu, bez których wszelkie działania będą bezpodstawne. 

Warto zajrzeć także:  Izolacja balkonu krok po kroku

Czy wiesz, że…… nie każda budowa wymaga pozwolenia? Niektóre obiekty wystarczy zgłosić do Starostwa jako planowane do budowy. Co prawda Starosta ma 30 dni na odrzucenie zgłoszenia, ale może to zaoszczędzić sporo Twojego czasu i nerwów. Zapytaj architekta, czy Twój projekt spełnia warunki umożliwiające skorzystanie ze zgłoszenia!

budowa domu - co warto wiedzieć

 

A więc podsumowując:

Krok 1. Zbierz odpowiednie środki i zaplanuj wstępnie ich zużytkowanie. Nawet jeśli zazwyczaj nie planujesz finansów, tym razem warto zrobić wyjątek. Sporządzenie takiego niezobowiązującego kosztorysu uratowało wielu inwestorów przed złymi decyzjami. 

Krok 2. Wybierz miejsce! Prawdopodobnie już od jakiegoś czasu wiesz, gdzie Twój dom powinien stać. Jeśli tak, wystarczy kupić działkę i brać się do roboty. Jeśli jednak wciąż się wahasz, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Pokaże Ci wiele ofert, których nie znajdziesz w Internecie, a przy tym doradzi, która z nich najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań. Nie zapomnij też załatwić oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane!

Krok 3. Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz po swoim domu. Spędzisz w nim sporo czasu, warto więc zatroszczyć się o każdy szczegół, żeby później nie żałować. Istotna jest nawet ilość sprzętu kuchennego, jakiego używasz na co dzień. Pomyśl, ile zajmie miejsca w kuchni, zaplanuj elektrykę i hydraulikę z tym związaną… Wszystko jest ważne! Architekt zada Ci mnóstwo pytań, warto mieć przygotowaną odpowiedź. Przy okazji, powinien pomóc Ci w zebraniu wszystkich koniecznych dokumentów. Zapytaj go o to, co Cię interesuje – powinien rozwiać wszelkie obawy!

Warto zajrzeć także:  Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Krok 4. I tak oto przechodzimy do końca naszej listy. Masz już działkę, masz projekt i pomoc architekta, teraz zbierz wszystkie potrzebne dokumenty i staw się w Starostwie Powiatowym, aby jak najszybciej zacząć budowę swojego domu!

Rozpoczęcie budowy domu najchętniej odkładalibyśmy w nieskończoność, pewni, że wiąże się to z ogromnym stresem i zatrważającą ilością spraw do załatwienia. Nie będę kłamać: dokładnie tak może być. Jednak patrząc na to w formie czterech niezbyt skomplikowanych kroków, dużo łatwiej zdecydować się na spełnienie tego marzenia. A więc, czy właśnie rozpoczęło się Twoje małżeńskie życie, emerytura? Być może jest to czas, aby spełnić to marzenie? 

Pamiętaj również, aby zorientować się wśród systemów bezpieczeństwa. Montaż profesjonalnych systemów bezpieczeństwa. Kompleksowa obsługa firm oraz domów.
https://rufexpro.com/

Masz pytania? Chciałbyś podzielić się własnymi doświadczeniami? Nie zapomnij zostawić komentarza!

ShareTweetShare
Previous Post

Odbieramy mieszkanie od dewelopera

Next Post

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Monika Doba

Monika Doba

Mam na imię Monika i na moim blogu regularnie publikuję informacje związane z budownictwem. Znajdziesz tutaj porady jak zbudować, wyposażyć i ozdobić swój dom. Ciekawi Cię moje doświadczenie? Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Od lat spełniam marzenia klientów dostarczając im spersonalizowane pod oczekiwania rozwiązania.

Najnowsze treści, które mogą Ci się spodobać

Jak skutecznie zabezpieczyć wykopy: rodzaje systemów szalunkowych
Budowa domu

Jak skutecznie zabezpieczyć wykopy: rodzaje systemów szalunkowych

by Monika Doba
14 maja, 2024
0

Wykopy stanowią kluczowy element wielu prac budowlanych, a ich odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne dla ochrony pracowników i zapewnienia sprawnego...

Read more
Styropian vs wełna mineralna - czym ocieplać?

Styropian vs wełna mineralna – czym ocieplać?

5 kwietnia, 2024
Jak wybrać usługi geodezyjne?

Jak wybrać usługi geodezyjne?

28 grudnia, 2023

Czym kierować się przy doborze okien do domu na obrzeżach miasta?

31 sierpnia, 2023

Wybór materiałów budowlanych na nowoczesny dom

22 sierpnia, 2023
Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje

Budowa idealnego dachu – dachówki i ich rodzaje

11 kwietnia, 2023
Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu – dlaczego jest potrzebny?

7 kwietnia, 2023
Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak się za to zabrać?

7 kwietnia, 2023
Next Post
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Zasłony i firany do nowoczesnego mieszkania

Zasłony i firany do nowoczesnego mieszkania

Z czego składa się inteligentny dom

Z czego składa się inteligentny dom

Do czego zakładać trapery damskie?

Kątowniki aluminiowe — dlaczego warto z nich korzystać?

Please login to join discussion

Sprawdź nasze
inne publikacje

Gdzie można kupić AdBlue w Warszawie? Porównanie cen i jakości produktów.

Gdzie można kupić AdBlue w Warszawie? Porównanie cen i jakości produktów.
by Monika Doba
19 lutego, 2024
0

Podróżując po zatłoczonych ulicach Warszawy, każdy kierowca dąży do tego, aby jego pojazd działał jak najefektywniej. Jednym z kluczowych aspektów,...

Read more

Stara cegła w salonie – czerwona, biała czy szara Do jakiego stylu pasuje

Stara cegła w salonie – czerwona, biała czy szara Do jakiego stylu pasuje
by Monika Doba
25 stycznia, 2024
0

Różnica między czerwoną, białą i szarą cegłą Różnica między cegłą czerwoną, białą i szarą polega na kolorze materiału. Czerwona cegła...

Read more

Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie!

Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie!
by Monika Doba
13 stycznia, 2022
0

Japandi: Meble w stylu japońskim i skandynawskim - Znajdź swój idealny projekt domu Japandi to firma meblowa w stylu skandynawskim,...

Read more

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie dodatki dobierać
by Monika Doba
28 marca, 2024
0

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie akcesoria Szary to neutralny kolor, który można łączyć z wieloma innymi kolorami....

Read more

Kreatywne rozwiązania oświetleniowe i dekoracyjne

Kreatywne rozwiązania oświetleniowe i dekoracyjne
by Monika Doba
12 czerwca, 2024
0

Oświetlenie i dekoracja wnętrz odgrywają kluczową rolę w tworzeniu atmosfery oraz funkcjonalności przestrzeni mieszkalnych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i pomysłowych rozwiązań...

Read more

Poziomki – jak sadzić, uprawiać i dlaczego warto

Poziomki - jak sadzić, uprawiać i dlaczego warto
by Monika Doba
28 maja, 2022
0

Poziomki  Owoce poziomki, podobne do truskawek, lecz mniejsze i bardziej aromatyczne są smaczne i zdrowe, zawierają dużo witaminy C, soli mineralnych oraz kwasy...

Read more

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Ścieżka z podestów krok po kroku

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie Ścieżka z podestów krok po kroku
by Monika Doba
7 marca, 2024
0

Jak tanio i łatwo zrobić ścieżkę w ogrodzie za pomocą jednej łopaty Ścieżki w ogrodzie są zwykle wykonane za pomocą...

Read more

Styl angielski od A do Z. Czym się charakteryzuje i jakie elementy warto wprowadzić do mieszkania?

Styl angielski od A do Z. Czym się charakteryzuje i jakie elementy warto wprowadzić do mieszkania
by Monika Doba
17 stycznia, 2022
0

Ewolucja stylu angielskiego w mieszkaniu i charakterystyka Styl angielski to rodzaj pisania, który charakteryzuje się krótkimi zdaniami, krótkimi akapitami i...

Read more

Najnowsze komentarze

    Facebook Twitter

    Nowoczesny portal budowlany

    Sprawdź aktualności ze świata budownictwa na

    © 2022 kolejnyrozdzial.pl


    Redakcja:

    Monika Doba

    Budownictwo i Ogród - Easydom.pl Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady

    Kontakt

    Polityka prywatności

    Redakcja

    Struktura witryny

    • Wnętrzne
    • Dom
    • Budowa domu
    • Ogród
    • Prawo budowlane
    • Instalacje
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Kontakt
    • Redakcja
    • Struktura witryny