KolejnyRodzial.pl
  • Budowa domu
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Instalacje
  • Ogród
  • Prawo budowlane
  • Wnętrzne
No Result
View All Result
No Result
View All Result
KolejnyRodzial.pl
No Result
View All Result

Od czego zacząć budowę domu?

Monika Doba by Monika Doba
26 sierpnia, 2022
in Budowa domu
Reading Time: 5 mins read
0

Strona główna » Od czego zacząć budowę domu?

W pewnym momencie życia dochodzimy do wniosku, że nadszedł czas na budowę domu. Czy jesteś tuż po ślubie i marzysz o uwiciu wspólnego gniazdka, czy też planujesz uciec od zgiełku miasta na emeryturze, przyda Ci się kilka wskazówek. Bo owszem, w Twojej głowie kształtuje się coś na podobiznę planu, a w portfelu znajduje się odpowiednia suma pieniędzy, ale co, jak, gdzie i po co… To już inna sprawa. Zobacz więc, jak krok po kroku przebrnąć przez początki budowy domu.

Nieformalne przygotowania przed budową

Co przez to rozumiem? Możesz takie przygotowania uczynić samodzielnie – nie są one zbyt skomplikowane, ale konieczne, żeby pójść dalej. Wszystko należy robić z głową! Takie drobne przygotowania to przede wszystkim:

  • Decyzja o miejscu budowy – istnieje wiele stron internetowych, na których znaleźć można oferty sprzedaży działek budowlanych, jeśli natomiast potrzebujesz pomocy eksperta, wielu agentów nieruchomości tylko czeka, aby pokazać Ci najlepsze posiadłości. Musisz się na którąś zdecydować, bo od jej parametrów może zależeć wielkość i projekt domu.
  • Wyobrażenie o kształcie budynku i rozkładzie pomieszczeń – ilość pokoi, pięter, wielkość łazienki i kuchni, a nawet rodzaj ogrzewania. Projekt domu możesz z powodzeniem kupić od architekta i będzie on z pewnością doskonały, ale warto mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, czego tak naprawdę oczekujesz. Ułatwi to zadanie Tobie i jemu. Poza tym, czyż w budowie domu najlepsze nie jest to, że możesz swoje marzenie przeobrazić w rzeczywistość? 
  • Obliczenie kosztów budowy – chociaż każdy szanujący się architekt poda Ci bardziej dokładne sumy, warto z góry zaplanować wydatki. Pomoże to w rozsądny sposób dysponować funduszem, dzięki czemu zapobiegniesz sytuacji, w której z braku środków będzie trzeba wstrzymać budowę. 

Podobnych przygotowań może być oczywiście więcej, wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz potrzeb. Nikt Ci przecież nie zabroni wybrać paneli podłogowych, zanim jeszcze zajmiesz się sprawami urzędowymi. A jeśli o tym mowa…

Formalności związane z budową domu

Jak każde większe przedsięwzięcie, również budowa domu wiąże się z papierkową robotą. Wiadomo, że poczekalnie w urzędach nie zapewniają ciekawych rozrywek, aby więc skrócić pobyt w nich do minimum, dowiedz się, jakie dokumenty będą konieczne: 

  1. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z: czterema egzemplarzami projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których wymagają przepisy szczególne. Konieczne będzie też zaświadczenie wydane przez izbę samorządu zawodowego, które potwierdzi wpis projektanta/projektantów projektu budowlanego na listę członków izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu.
  2. Oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  3. Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jest to absolutne minimum, aby ruszyć sprawę do przodu. Oczywiście wcześniej należy kupić działkę budowlaną oraz projekt domu, bez których wszelkie działania będą bezpodstawne. 

Czy wiesz, że…… nie każda budowa wymaga pozwolenia? Niektóre obiekty wystarczy zgłosić do Starostwa jako planowane do budowy. Co prawda Starosta ma 30 dni na odrzucenie zgłoszenia, ale może to zaoszczędzić sporo Twojego czasu i nerwów. Zapytaj architekta, czy Twój projekt spełnia warunki umożliwiające skorzystanie ze zgłoszenia!

budowa domu - co warto wiedzieć

A więc podsumowując:

Krok 1. Zbierz odpowiednie środki i zaplanuj wstępnie ich zużytkowanie. Nawet jeśli zazwyczaj nie planujesz finansów, tym razem warto zrobić wyjątek. Sporządzenie takiego niezobowiązującego kosztorysu uratowało wielu inwestorów przed złymi decyzjami. 

Krok 2. Wybierz miejsce! Prawdopodobnie już od jakiegoś czasu wiesz, gdzie Twój dom powinien stać. Jeśli tak, wystarczy kupić działkę i brać się do roboty. Jeśli jednak wciąż się wahasz, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Pokaże Ci wiele ofert, których nie znajdziesz w Internecie, a przy tym doradzi, która z nich najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań. Nie zapomnij też załatwić oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane!

Krok 3. Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz po swoim domu. Spędzisz w nim sporo czasu, warto więc zatroszczyć się o każdy szczegół, żeby później nie żałować. Istotna jest nawet ilość sprzętu kuchennego, jakiego używasz na co dzień. Pomyśl, ile zajmie miejsca w kuchni, zaplanuj elektrykę i hydraulikę z tym związaną… Wszystko jest ważne! Architekt zada Ci mnóstwo pytań, warto mieć przygotowaną odpowiedź. Przy okazji, powinien pomóc Ci w zebraniu wszystkich koniecznych dokumentów. Zapytaj go o to, co Cię interesuje – powinien rozwiać wszelkie obawy!

Krok 4. I tak oto przechodzimy do końca naszej listy. Masz już działkę, masz projekt i pomoc architekta, teraz zbierz wszystkie potrzebne dokumenty i staw się w Starostwie Powiatowym, aby jak najszybciej zacząć budowę swojego domu!

Rozpoczęcie budowy domu najchętniej odkładalibyśmy w nieskończoność, pewni, że wiąże się to z ogromnym stresem i zatrważającą ilością spraw do załatwienia. Nie będę kłamać: dokładnie tak może być. Jednak patrząc na to w formie czterech niezbyt skomplikowanych kroków, dużo łatwiej zdecydować się na spełnienie tego marzenia. A więc, czy właśnie rozpoczęło się Twoje małżeńskie życie, emerytura? Być może jest to czas, aby spełnić to marzenie? 

Masz pytania? Chciałbyś podzielić się własnymi doświadczeniami? Nie zapomnij zostawić komentarza!

ShareTweetShare
Previous Post

Odbieramy mieszkanie od dewelopera

Next Post

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Monika Doba

Monika Doba

Mam na imię Monika i na moim blogu regularnie publikuję informacje związane z budownictwem. Znajdziesz tutaj porady jak zbudować, wyposażyć i ozdobić swój dom. Ciekawi Cię moje doświadczenie? Jestem absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Od lat spełniam marzenia klientów dostarczając im spersonalizowane pod oczekiwania rozwiązania.

Najnowsze treści, które mogą Ci się spodobać

Budowa idealnego dachu - dachówki i ich rodzaje
Budowa domu

Budowa idealnego dachu – dachówki i ich rodzaje

by Monika Doba
11 kwietnia, 2023
0

W trakcie budowy przychodzi czas na wykończenie, zbudowanie dachu, który będzie uwieńczał całą konstrukcję. Budując dach ważne jest zarówno zadbanie...

Read more
Drenaż wokół starego domu - dlaczego jest potrzebny?

Drenaż wokół starego domu – dlaczego jest potrzebny?

7 kwietnia, 2023
Ocieplenie dachu od wewnątrz - jak się za to zabrać?

Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak się za to zabrać?

7 kwietnia, 2023
Dom z pustką nad salonem - czy warto się zdecydować

Dom z pustką nad salonem – czy warto się zdecydować?

7 kwietnia, 2023
Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

Jak wyremontować stary dom? Najważniejsze zasady

7 kwietnia, 2023
Rodzaje paneli podłogowych - poznaj je wszystkie!

Rodzaje paneli podłogowych – poznaj je wszystkie!

7 kwietnia, 2023
Studnia głębinowa - zbiór najważniejszych informacji

Studnia głębinowa – zbiór najważniejszych informacji

7 kwietnia, 2023
Co brać pod uwagę, chcąc kupić najlepsze okna do domu?

Co brać pod uwagę, chcąc kupić najlepsze okna do domu?

7 kwietnia, 2023
Next Post
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wady i zalety

Zasłony i firany do nowoczesnego mieszkania

Zasłony i firany do nowoczesnego mieszkania

Z czego składa się inteligentny dom

Z czego składa się inteligentny dom

Do czego zakładać trapery damskie?

Kątowniki aluminiowe — dlaczego warto z nich korzystać?

Please login to join discussion

Sprawdź nasze
inne publikacje

Jak zrobić skrzata ze skarpety? Świąteczne skrzaty ze skarpety w 5 krokach

Jak zrobić skrzata ze skarpety Świąteczne skrzaty ze skarpety w 5 krokach
by Monika Doba
17 stycznia, 2022
0

Kompletny przewodnik po świątecznych krasnalach i sposobach wykonania tych uroczych i zabawnych świątecznych dekoracji Boże Narodzenie to czas radości i...

Read more

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek
by Monika Doba
17 stycznia, 2022
0

6 kroków do usunięcia fug z płytek ceramicznych W tym artykule podzielimy się 6 krokami usuwania fugi z płytek ceramicznych....

Read more

Kątowniki aluminiowe — dlaczego warto z nich korzystać?

by Monika Doba
9 stycznia, 2023
0

Planujesz remont mieszkania? A może poszukujesz materiałów, dzięki którym efektownie wykończysz i zabezpieczysz wiele już posiadanych elementów domowego wyposażenia? Kątowniki...

Read more

5 sprawdzonych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej

5 sprawdzonych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej
by Monika Doba
13 stycznia, 2022
0

5 najlepszych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej Czyszczenie kabiny prysznicowej to żmudne zadanie i powinieneś używać odpowiednich narzędzi, aby to...

Read more

Ekodren – przydomowa oczyszczalnia ścieków na miarę XXI wieku

Ekodren – przydomowa oczyszczalnia ścieków na miarę XXI wieku
by Monika Doba
17 lutego, 2023
0

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to niezwykle ekologiczne i bezpieczne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym domu. To dobre rozwiązanie szczególnie dla...

Read more

Jaką kuchnię mają Polacy? Raport

Jaką kuchnię mają Polacy Raport
by Monika Doba
13 stycznia, 2022
0

Najpopularniejsze rodzaje kuchni polskiej - Pierogi i Placki Istnieje wiele różnych rodzajów kuchni polskiej. Do najpopularniejszych należą pierogi, placki i...

Read more

Do czego zakładać trapery damskie?

by Monika Doba
8 stycznia, 2023
0

Trapery damskie to obuwie, które od lat nie wychodzi z mody. Przydaje się każdej kobiecie. Trapery można założyć zarówno na...

Read more

Sprzątanie domu metodą KonMari – jak zrobić porządki według Marie Kondo?

Sprzątanie domu metodą KonMari – jak zrobić porządki według Marie Kondo
by Monika Doba
16 stycznia, 2022
0

Jak czyścić za pomocą metody KonMari W tej części dowiesz się, jak sprzątać dom za pomocą metody KonMari. Metoda KonMari...

Read more

Najnowsze komentarze

    Facebook Twitter

    Nowoczesny portal budowlany

    Sprawdź aktualności ze świata budownictwa na

    © 2022 kolejnyrozdzial.pl


    Redakcja:

    Monika Doba

    Budownictwo i Ogród - Easydom.pl Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady

    Kontakt

    Polityka prywatności

    Redakcja

    • Wnętrzne
    • Dom
    • Budowa domu
    • Ogród
    • Prawo budowlane
    • Instalacje
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Kontakt
    • Redakcja